Author |
Topic  |
|
johan.björklund
Reportage-Harry -05 & -07, 100.000-klubben!
    
20859 Posts |
|
CH
Member
    
1474 Posts |
Posted - 2014/01/16 : 17:51:50
|
Minidsp är helt säkert prisvärda prylar för dem som av någon anledning inte vill ha en pc i anläggningen.
Vi andra kör med fördel all signalbehandling i datorn istället, Jriver, Audiolense, Dirac och vad man nu vill ha. Enligt min åsikt en mycket flexiblare lösning.
Varför kör du inte en pc istället Johan..? I med ett Lynx och sedan klart..
(Har absolut inget emot minidsp's produkter, men många sitter redan med en pc i systemet och kanske inte tänker på att de redan har en DSP/Filter av högsta klass..)
|
 |
|
johan.björklund
Reportage-Harry -05 & -07, 100.000-klubben!
    
20859 Posts |
Posted - 2014/01/16 : 17:54:02
|

Av den enkla anledningen att jag inte har en dator som kan stå för kalaset. Sen är en färdig lösning mer plug & play, jag bråkar/servar så det räcker med datorer på jobb.
 |
>musik förmedlingen< Medlem av det Skånska välljuds sällskapet eoJEUD
|
Edited by - johan.björklund on 2014/01/16 17:55:40 |
 |
|
Joda
fd. David_Web, Klubbmästare, Svavel
    
1407 Posts |
Posted - 2014/01/16 : 18:07:45
|
Blev mer intresserad av denna http://www.minidsp.com/aboutus/news/192-pwr-ice125-plug-play-plate-amp
Men nog ser det ut att vara en användbar burk. Inbyggda EQ lämnar ju oftast mycket att önska. |
Is that him? That's the buffet table. Well, how can we be sure unless we question it? The D just stands for digital. The amp turns itself on and off between notes to save power. Yeah! I love reading, and my head isn't even close to the shape of an egg! It's more the shape of an apple, or maybe an orange, but a BIG orange, more like a grapefruit really... Är klubbmästare i SVAVEL. |
Edited by - Joda on 2014/01/16 18:08:33 |
 |
|
johan.björklund
Reportage-Harry -05 & -07, 100.000-klubben!
    
20859 Posts |
Posted - 2014/05/17 : 12:52:40
|
Satt o kollade lite på Nano o även på datorlösning. För mig som tar ut signalen via hdmi får problem med recivern för på den kan jag inte koppla bort delningsfilterna. Någon som vet om det finns reciver med DD/DTS dekoder där man gå förbi delningsfilterna? |
>musik förmedlingen< Medlem av det Skånska välljuds sällskapet eoJEUD
|
 |
|
johan.björklund
Reportage-Harry -05 & -07, 100.000-klubben!
    
20859 Posts |
|
CH
Member
    
1474 Posts |
Posted - 2014/05/17 : 19:28:13
|
På min tidigare receiver, Sherwood 972, kunde man välja full-range på alla sju kanaler, om det var det du menade..? Vad har du för maskin..?
Annars tycker jag nog en pc är tillräckligt plug'n'play..när du väl har konfigurerat filtren i jriver, så fungerar det super..! Det går veckor (!) utan att jag känner behov att justera något... |
 |
|
johan.björklund
Reportage-Harry -05 & -07, 100.000-klubben!
    
20859 Posts |
Posted - 2014/05/17 : 21:06:35
|
Jag har en Sony ES men väljer jag fullrange försvinner suben. Läste en del om Nanon på AVS och det finns en sak man lätt glömmer bort! Nanon sitter innan DD/DTS dekodern o ändrar du runt på signalerna där så är det med stor säkerhet så att dekodern tolkar infon fel.
Så Nanon går bort, jriver så jag titta närmare på men jag behöver en annan reciver med där jag kan köra fullrange plus sub :) Alternativt kan man låta subarna integreras som fullrange front men den lösningen har jag aldrig fått att låta bra jämfört mot en separat LFE. |
>musik förmedlingen< Medlem av det Skånska välljuds sällskapet eoJEUD
|
 |
|
|
Topic  |
|