HiFiForum.nu
Home | Forums | Profile | Register | Active Topics | Links | Members | Articles | PM | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

Private Messages
You must log in to check messages
 All Forums
 HiFiForum.nu - Specialintressen
 Teknik och DIY
 Kondensatormikrofoner

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

* HTML is OFF
* Forum Code is ON
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
Check here to subscribe to this topic.
   

T O P I C    R E V I E W
Fuling Posted - 2010/02/12 : 01:22:55
Go afton!

Sedan behovet uppstått har jag börjat fundera lite på att bygga ett par bra inspelningsmikar. Ett av banden jag spelar med ska släppa en skiva och vi siktar på att spela in så mycket som möjligt hemma.
Det jag söker är, förutom allmän visdom och upplysning på området, tips på var man hittar bra mikrofonkapslar att utgå från. Gärna med stora membran då det verkar vara det som gäller.
Planen är att jag och en annan kille i bandet ska slå våra kloka (?) ihop och sköta byggandet, jag tror mig kunna klara elektronikbiten medan det faller på honom att bearbeta metallen till själva den fysiska konstruktionen.

Som sagt, bra kapslar efterlyses och allmänna tips är också välkomna.
4   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Fuling Posted - 2010/02/12 : 07:18:43
Rör kan det bli frågan om i alla fall, nuvistorer eller vanliga återstår att se. Har några små trafos som jag tänkte använda för att få en balanserad utsignal, sammantaget kan det nog bli ett par riktigt sexiga skapelser om det nu blir något alls
hoktuna Posted - 2010/02/12 : 05:41:03
Jag har nuvistorer som sitter i Neuman om det kan behövas
Fuling Posted - 2010/02/12 : 01:42:17
Tackar! Ska kollas upp bums
esl Posted - 2010/02/12 : 01:31:19
Audio Technica säljer 1" membran vad jag vet... Didrik De geer använder såna till sina supermickar. (Whitney Houstons favvo mick bland annat)

/esl

HiFiForum.nu © HiFiForum.nu except: Logos and Trademarks are property of their owners, Comments are property of their posters Go To Top Of Page
Denna sida genererades på 0.11 sekunder. Snitz Forums 2000