Note: You must be registered in order to post a reply. To register, click here. Registration is FREE!
T O P I C R E V I E W
millenniumking
Posted - 2008/11/09 : 14:14:10 Jag är sugen på att göra något med min Rega P2 av nya modellen! Att byta ut den fula MDF tallriken mot en glas dito skulle kunna vara estetiskt trevligt åtminstone!
Någon som vet om det finns en glastallrik som rakt av går att sätta på en P2:a? Vars skulle man kunna införskaffa en sådan i så fall? Helst skulle jag ju vilja hitta en i Sverige!
2 L A T E S T R E P L I E S (Newest First)
Schulze
Posted - 2008/11/09 : 18:13:52 Skivtallriken måste förstås väga lika mycket som den gamla. Tyska Phono House säljer en glastallrik för P3 och P5. De nämner inte P2.
Posted - 2008/11/09 : 14:43:46 Jag skulle titta på ebay, jag har köpt alla mina uppgraderingar till Planar2:an där. (motvikt, Planar 3 plint, VTA-justerare, libell, skivborste...) med undantag för pickupen (Denon är billigast i hela världen - hos Hifiklubben i Sverige...) och nålvågen (Audiogon).