HiFiForum.nu
Home | Forums | Profile | Register | Active Topics | Links | Members | Articles | PM | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

Private Messages
You must log in to check messages
 All Forums
 HiFiForum.nu - Specialintressen
 Vinylforum
 Trigon Advance (RIAA-steg) - vaskar fram guldet

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

* HTML is OFF
* Forum Code is ON
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

T O P I C    R E V I E W
Vox Posted - 2013/02/06 : 19:53:29
Det har nu gått några veckor sedan jag fick hem mitt nya RIAA-steg. Modellen heter Advance och kommer från den tyska hifi-tillverkaren Trigon, www.trigon-audio.de.
Hos mig ersätter Advance det kritikerrosade Trigon Vanguard II med det separata batteripacket Trigon Volcano som jag haft i några år. Så det är mot kombinationen Vanguard & Volcano som den här jämförelsen är gjord.

På samma sätt som på Vanguard II har Advance separata inställningar (ingångsspänning och belastning) för respektive kanal. Det sker med hjälp av ett antal switchar som är placerade på undersidan. I den till RIAA-steget medföljande manualen, som också finns att ladda ner från Trigons hemsida, finns alla inställningsmöjligheter beskrivna.

På fronten finns det tre lysdioder (grön, röd och gul) och en liten tryckknapp. Med hjälp av tryckknappen slås steget av och på samt att den ger valmöjligheter mellan helt ren batteridrift och kombinationsdrift. Vid fullt uppladdade batterier ska batteriet, enligt manualen, klara av sex timmars speltid.

Efter att ha lyssnat ett par veckor (antagligen inte ännu inte helt inspelat) är jag mycket nöjd med min uppgradering. Tidigare hade jag lite funderingar om att Advance kanske bara skulle vara ett ihopbygge av Vanguard II och Volcano, men oj vad jag misstog mig. Från de första tonerna hördes det att de spelar i helt olika divisioner. Avance åker åttor runt Vanguard och är i mina öron överlägset på allt den gör.

På tv-kanalen Discovery går det till och från en serie som handlar om guldgrävare i Alaska. Jag tror att programmet heter Gold Rush. Ett i mitt tycke intressant program. Här om kvällen när jag såg lite av ett avsnitt insåg jag hur viktigt det är för guldgrävarna att ha en bra vaskningsmaskin. Om inte vaskningsmaskinen gör sitt jobb blir det bara en bråkdel av guldkornen som kan tas till vara. Resten åker ut med sköljvattnet.
På samma sätt är det med ett RIAA-steg. Det skall vaska fram och ta vara på alla guldkorn som pickupen har grävt fram ur vinylen.

I mina anteckningar som jag gjort när jag lyssnat har jag noterat följande.
- Upplösning
- Fundament
- Spelglädje
- Attack
- Stor scen
- Dynamik
- Klanger
- Nyanser
- Instrumenten har luft omkring sig och tillåts klinga ut
- Stampa takten

Så om ni är på jakt efter att vaska fram mer guld ur era vinylskivor rekommenderar jag er att lyssna på vad Trigon Advance kan.
5   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Vox Posted - 2013/10/18 : 18:07:29
Väntar fortfarande på en ny motor, men i väntan på den har jag skaffat mig en skivspelare till. Så nu sprids det analogt välljud igen.
Raffe Posted - 2013/10/18 : 16:16:39
Aj vad trist :/ , hoppas du hunnit få den nu då. Jag är extremt nöjd nu, något sånär inspelad låter det helt fantastiskt jämfört med innan

//Jonas
Vox Posted - 2013/09/14 : 22:13:52
Fortfarande grymt nöjd, men tyvärr spelar jag inte vinyl för tillfället då skivspelarmotorn pajat och jag väntar på en ny motor.
Raffe Posted - 2013/09/14 : 19:40:21
Kul att se denna tråden, DHL kommer med ett till mig på tisdag. Har stora förväntningar på det :-)

Är du fortfarande lika nöjd förresten?

// Jonas
Adagio Posted - 2013/02/06 : 20:31:57
Spännande! Ser fram emot spännande/intressant läsning. Och mycket fina bilder! Heja.

HiFiForum.nu © HiFiForum.nu except: Logos and Trademarks are property of their owners, Comments are property of their posters Go To Top Of Page
Denna sida genererades på 0.14 sekunder. Snitz Forums 2000