Ursäkta om svaret redan finns i en annan tråd, men jag sökte och hittade inget.
Jag vill kunna kolla så att jag har kopplat in alla apparater med rätt fas, och det skall man enkelt kunna kolla med en "faspenna" på chassit. Någon tipsade om den här:
Du bara håller den mot den kabel som du vill testa så lyser / låter den om det finns ström. T.ex. på en ledning med tvinnade fas och nolla kan du behöva dra prylen en bit efter kabeln för att den ska ge utslag.
Det som ser lite opraktiskt ut med den där är att den inte har någon spets framtill som t.ex. Phasenpennan så att man kommer in i ormbon av kablar och även kan sticka in toppen in i ett av hålen i ett eluttag eller dylikt
Jag har fått min Elfix-mätare nu. Är det så att jag skall koppla in apparaten med kontakten åt båda håll och kolla vilket av dem som ger minsta mätbara utslag på med Elfixen mot apparathöljet?
Just nu: Musik: Bladerunner OST Film: "Jimmy P" [BLURAY]