| Author |
Topic  |
|
|
mus
Member
    
262 Posts |
Posted - 2003/02/26 : 09:30:52
|
Jag är lite sugen på att sätta upp absorbenter i taket, på väggen bakom högtalarna och på sidoväggen vid första reflexen. De för sidoväggen skulle vara mobila: Det är tänkt att de bara kommer fram vid "seriös" lyssning, står annars parkerade bakom soffan.
Jag har varit i kontakt med Absoflex i Falkenberg, är det någon som provat deras produkter?
Vem gör liknande produkter? |
|
|
optimus
Member
    
398 Posts |
Posted - 2003/02/26 : 11:55:04
|
| mus: Har de någon hemsida man kan kolla deras produkter? |
 |
|
|
mus
Member
    
262 Posts |
Posted - 2003/02/26 : 14:04:08
|
| prova absoflex.se |
 |
|
|
Anders47
Member
    
1060 Posts |
Posted - 2003/02/26 : 14:06:09
|
Det bör sänka efterklangstiden en del. Absoflex har publicerat mätdata och absorptionen är bra över ca 500 Hz men sjunker snabbt därunder. Problemet är att efterklangstiden är frekvensberoende och att detta kanske inte räcker helt ut. Alltså att man fortfarande får alltför lång efterklangstid i de lägre registren. T.ex Svanås hörnmoduler eller ASC tube traps är bättre i detta avseende. Absoflex är dock billiga och det kan nog vara värt ett försök. Var de största problemen finns beror på rum, inredning och högtalare.
www.absoflex.se
|
 |
|
|
matson
formerly known as...
    
1617 Posts |
Posted - 2003/02/26 : 14:24:53
|
Någon som fått en prisuppgift från dom? Kollade lite snabbt på hemsidan och det verkar vara samma absorbent , men med olika namn beroende på "förpackning". Korrekt? |
Mvh |
 |
|
|
Anders47
Member
    
1060 Posts |
Posted - 2003/02/26 : 14:50:23
|
Priserna finns på hemsidan, ungefär 300 kr per styck för 120 X 60 cm. Dock inte vad frakten kostar eller om man måste köpa ett visst antal. Man måste nog ha minst fyra om det skall vara lönt. De olika modellerna verkar ligga nära varandra så skillnaderna ligger nog mest i finish.
|
 |
|
|
Björn-Ola
Trädgårdsmästarn, 100.000-klubben
    
7952 Posts |
Posted - 2003/02/26 : 17:14:07
|
Jag brukar alltid rekommendera att man köper glasullskivor på någon byggmarknad för en mycket liten peng och testar hur många man behöver. Problemet med att basen inte dämpas leder till att man lätt dödar ljudet med för många dämpbafflar. Det är bara att pröva hur många rummet tål. |
 |
|
|
mus
Member
    
262 Posts |
Posted - 2003/02/26 : 17:51:11
|
Ja, det kunde ju vara smart. Men spelar det ingen roll var skivorna sitter? Jag menar att det ju är svårt att sätta fast Glasullskivor i taket!
Är Glasullskivorna lika effektiva som specialiserade absorbentplattor? |
 |
|
|
Björn-Ola
Trädgårdsmästarn, 100.000-klubben
    
7952 Posts |
Posted - 2003/02/27 : 17:17:39
|
Jag tror inte dämpningen skiljer särskilt mycket. En lägre densitet är en fördel, därför är glasull bättre än stenull ex.vis. Dom specialiserade absorbentplattorna har kanske ett vänligare material som inte ger så mycket klåda i hanteringen eller dammar och sånt. Det spelar roll var man placerar skivorna och det är säkert bra att hänga bafflar i taket, men någonstans får väl även vi hifi-nördar dra en gräns. Att placera bafflarna mot väggen bakom högtalarna för att ta reflexerna där är en fördel. Kan man så kan man också vinna något på att placera dom en bit ut från väggen. Dämpningen går då lite längre ner i frekvensbandet. Du ser nedan en baffel jag gjorde med glasullsskiva,träram och tyg. Inga sytekniska kunskaper behövdes utan jag spikade dit tyget, och det var nog en förutsättning.
 |
Edited by - Björn-Ola on 2003/02/27 17:25:52 |
 |
|
| |
Topic  |
|