Köpte en gammal nad cd spelare idag, satt och lyssnade ett tag och fungerade fin fint. Men efter en timme eller två så gav motorn upp. När jag matar i en skiva så står den och hackar ser jag efter jag gläntat på locket.
Kan de vara så att de är ngt kugghjul eller rem som har hoppat i frakten eventuellt eller?
De flesta (nästintill alla) cd-spelare driver skivan direkt från motorn (alltså inga kugg() eller remmar för att få skivan att snurra). Men att skivan inte börjar snurra behöver inte betyda att det är motorn som är trasig, har för mig att en del cdspelare behöver få focus innan skivan skall börja snurra. Är iof inte säker men är det så så kan du alltid testa att göra rent linsen.. kanske inte troligt att det är det som är felet iof.. Själva flatkabeln till laserpickupen kan också börja glappa på gamla cd-spelare, testa att röra den och lite andra sladdar.. testa att knacka lite på olika delar när du försöker få igång den så kanske du med lite tur hittar nåt glappfel.
Svårt att ge tips på vad det kan vara.. men lycka till iaf!
Känner igen ditt symtom!testa och placera cd-spelaren ute i vår kylan en stund till den känns kall och sedan koppla på den. Om den fungerar längre än inne kan det vara nån driv-krets som behöver kanske bytas!
Mitt förslag e att du plocka fram Kylspray och kylner dem komponeneter som känns varma!
Har hittat flertal Pioneer CD-spelaren med samma symtom!ibland räcker det me att skruva på nån trimpot!(som bestämmer motorns hastighet)
och jag brukar lägga på små kylelement påå alla varma komp. för att öka livslängden!
är din spelare utan nån kylhål på lådan som ger ventilation? synd att man bygger apparater så att de håller några år. Det räker med liten kylelement på de varma komp. och ventilerade lådor för att grejerna ska hålla längre! lycka till.....
jag har nog aldrig varit med om att motorn lagt av, det är nog som norman säger...något annat vilkor är inte korrekt och därför startar inte motorn. En klassiker på gamla maskiner är att lasern inte klarar jobbet längre.
Ring hifiklubbens service och fråga vad som är felet, eller någon butik med tekniskt kunnig personal (finns det???) Felet är ett standardfel på vissa Nad som gått hyfsat mycket. Har ett par 522 (har jag för mig) som har samma problem.
Gondul 3 - S100 - BlueNote 2.5i via lite Kimber, porta: iPod - Shure E5c