Har precis kopplat ihop två Krell KAV-250 i bryggat läge och provkört lite. Måste säga att jag är djupt imponerad av kraften i dessa steg, trots att storleken på dem inte alls lever upp till Krellnormen. Tycker att stegen i sig ger en rejäl valuta för pengarna. KSA-200s är bättre, men den är inte SÅ mycket bättre.
Min tanke var att uteslutande använda KAVarna till basen och KSAn till toppen.
Det jag skulle vilja veta är eventuella nackdelar med bryggkopplingen. Min spontana uppfattning är att basen borde få bättre förutsättningar med 1000w bakom spolarna än med 250w. Tyvärr så har jag inga basar hemma än så länge, så jag kan inte jämföra.
Är det någon som har några åsikter angående bryggkoppling??
När jag bryggkopplade mina Classésteg var det som att man fick göra om inspelningsproceduren på nytt. I början lät det väldigt rått och onaturligt. Rättade till sig efter någon vecka med konstant påslagen ström.
Eventuellt brus och brum förstärks med effekten. Kan bli rent jobbigt på lättdrivna högtalare.
Att bryggkoppla slutsteg bör man väl endast göra om man har en högohmig högtalare. Genom att bryggkoppla två steg så ökar spänning över högtalaren med en faktor två. Detta innebär oxå att de bryggkopplade stegen kommer bli mer känsliga för låga impedanser ... vilket kanske inte borde vara någon fara när det gäller Krell En annan egenhet (som jag fick förklarat för mig när jag tänkte bryggkoppla några PA-steg till mina subbasar) är att dämpfaktorn tydligen halveras. Ska du driva bashögtalare så kanske inte detta fenomen är så kul ... Men som sagt, Krell har förmodligen så pass hög dämfaktor redan innan att en halvering knappast spelar någon större roll
Man blir alltså tvungen att välja mellan hög dämpfaktor, eller hög effekt? Lasten blir definitivt inte lägre än 4ohm, och det borde ju en Krell kunna klara tycker man.