Jag undrar vart man skall gå för att hitta bra modern folkmusik och jazz i Stockholm ? Har varit på Åhlens och i en liten butik på sidan om Konserthuset (Filharmoniska). Finns det bättre ställen att rekommendera ?
Kanske skulle en specificering vara på sin plats. Är det nya eller begagnade skivor du vill ha? Är det svensk eller utländsk musik? Är det återutgivningar eller nyutgiven musik? Är det CD eller LP?
För skandinavisk och brittisk/irländsk folkmusik är Rotspel ett bra alternativ. Butiken bar sig inte men Pierre Alwert, entusiasten bakom det hela, driver "butik" och postorder från sitt källarförråd vid Hägerstensåsen. Jag har själv varit där och handlat "live" och det kan rekommenderas. Hans sortiment är oerhört bra och har är också mycket kunnig och kan tipsa om lämpliga artister att prova på. Möjlighet till provlyssning finns också i hans källarförråd.
En konkurrent till Rotspel är Multikulti på St. Paulsgatan. Butiken är trevlig men priserna något i överkant. Rotspel är inte billiga men ändå jämförelsevis OK. Sortimentet av folkmusik är bättre på Rotspel men Multikulti har ett bredare utbud av t.ex världsmusik och jazz.
Begagnad jazz handlar jag själv på Skivhögen på Högbergsgatan. Det rör sig då främst om begagnade återutgivningar på CD. Många andra skivbörser säljer också jazz men jag har inte koll på någon som är riktigt specialiserad. Nätet är ju det utan jämförelse bästa stället att handla jazzplattor på. CDON och Ginza har bra urval.