Hur viktigt är det egentligen att rör är matchade? Håller som sagt att bygga en rörförstärkare och nyligen köpte jag 4st rör av en av pappas jobbar kompisar. Nåja, till saken.
Hur viktigt är det att det är samma märke på rören? Det är 2st matchade Tungsram ECC83 och 1st Mullard E88CC och ett Siemens (HUR STAVAS DET?!) E88CC, så, hur viktigt är det att rören är av samma märke? Kan det bli så att ljudet faller bort i ena kanalen eller liknande scenarion?
Beror lite på hur du ska använda dem. Jag brukar själv lösa problemet genom att låta ett rör dela båda kanalerna. Det påverkar överhörningen åt det negativa hållet men det är en parameter jag inte anser vara särskilt kritisk. Min förförstärkare är byggd på detta viset och där är det totalt 5 st dubbeltrioder som delar kanalerna från RIAA till ut.
Kolla rören noga, ofta är det samma tillverkare med olika brands.
Kan då omedelbart säga att båda är värken Siemens eller Mullard. Dom är en av vardera märke eftersom de är rätt olika i utseendet. Detta är en push-pull hörlursförstärkare. Vet inte hur stor roll det spelar om rören inte är matchade. Men med tanke på att mina lurar är kanska blottande så kanske det påverkar rätt mycket?
Andra mer 'bevandrade' inom rör som kan svara. Bernt?
Om du med märke menar fabrikat så kan du lungt betrakta både Mullard E88CC och Siemens (du stavade rätt) E88CC som likvärdiga och därmed blanda förutsatt att kretsen är dimensionerad för ett ECC88/E88CC rör. Däremot kan du inte blanda ECC83 med E88CC om det är det din fråga gäller. Hoppas svaret motsvarar det du frågade efter.