Hade tänkt att fixa ett försteg så att man kan lyssna på tv-ljudet och kanske lite surround. XLR går ändå direkt från cd till slutsteg. OM man skulle ha det som tvåkanalsförsteg, hur är det då? Och som processor jämför med t.ex. MC-8?
Hej! Det vore ju synd att "bara köra lite surround" med en så fin processor.... Har en DC-2 och tycker att den är en mycket bra processor både för film och musik. DC-2 är ganska lik MC-1 i uppbyggnad så MC-1 lär väl låta aningens bättre då kanske. Alla analoga insignaler A/D omvandlas dock så det är inget för vinylfantasten. Det finns alltså inga bypassingångar. Fast de flesta vill ju ha bass-management med denna processor (satellit/sub).
Med Dolby Digital och DTS så är du i näst intill i himmelriket. Detaljer, utmejsling osv osv. Underbart handhavande och klar proffskänsla trots låg vikt. Starka utnivåer som kan dra det mesta till skillnad från Meridian som har lägre vill jag minnas. Om du har möjlighet så ta hem och lyssna. Jag tror du blir positivt överrraskad. /Shaft