Simaudio har nu släppt ersättaren till den hyllade cdspelaren Nova. Den nya spelaren heter CD5.3 och ligger precis som sin föregångare i Classic serien. Design mässigt liknar den Eqinuox, men har ett stabilare chassie och mer påkostade kontakter.
Går man på insidan av maskinen så märker man att SimAudio har utveklat komponenter från den legendariska Eclipse, men även lånat från den nya "Evolution" seriens nyheter.
Allt detta och SimAudios mångåriga kunnande inom Analog/Digital utveckling har lett till en spelare utan motstycke i prisläget !!
- BurrBrown 24/192 dacar - Intern uppsampling till 24/352,8 Khz - Separata strömförsöjningar för analoga/digitala kretsar - Seprata kort för analog delen & digital delen - Extra stabilt chassie för minsta möjliga vibrations störningar. - XLR balanserade utgångar som extra option