| Author |
Topic  |
|
MrT
Starting Member
48 Posts |
|
|
Magnuz
Member
    
1572 Posts |
Posted - 2002/11/21 : 22:32:10
|
"japp det som du inte tycker är lågt är över tonerna från strängen.kanske för att det ofta är svårt o spela här rakt"
Med andra ord är det ett klassiskt exempel på att örat fyller i grundtoner som inte hörs (eller bara hörs svagt). Det är ju nämligen grundtonen jag i första hand uppfattar! |
 |
|
|
danielbas
Member
    
209 Posts |
Posted - 2002/11/22 : 08:11:50
|
quote: Originally posted by Magnuz
Jag har läst någonstans att elbasens (fyrsträngad, normalstämd) lägsta grundton (E-strängen) är ca 41 Hz. Kan detta stämma? Den tonen upplevs ju inte (åtminstone inte av mig) som våldsamt låg.
Stäm ner en 5-strängad bas två toner (vilket en bra 35" bas ska klara hyfsat bra) och du har ett lågt G på kring 24 Hz... |
 |
|
|
svensson
många inlägg är det....
    
484 Posts |
Posted - 2002/11/22 : 16:56:35
|
Har hört att det ska finnas en orgel i en tyck kyrka som grjar 21 elelr 22Hz..... mäktigt!
|
Det börja tidigt, så tidigt jag minns.... |
 |
|
|
mag
dom kallar oss mods
    
1587 Posts |
Posted - 2002/11/22 : 19:23:54
|
"I vanliga bostadsrum runt 20-25 kvm och med en aldrig så dyr anläggning är 20 hz nog bara ett formlöst rassel och en tryckande obehagskänsla.
35hz är nog den lägsta frekvens man har nytta av i en lägenhet. "
Knoppen har en hyfsat rak frekvenskurva ner till 20 Hz i lyssnings position, att kalla hans rum normal är kanske dock att ta i ;).
|
//Magnus
Born to lose -Live to win Foto: www.geocities.com/fatalpath |
 |
|
|
KC
t f ökenräv
    
447 Posts |
Posted - 2002/11/24 : 07:52:11
|
quote: Originally posted by markku
KC,
Hjärtlig tack för tips om Sonoscope!! Skall prova den småningom. Vidare ser jag fram till vad du skall hitta på din HDD hemma... 
Kollade vad som låg i gamla audio-arkivet :) Den jag tänkte på var ett program som heter ScopeDSP. Om jag minns rätt så arbetar den endast med live signal, inga wav-filer. MEN, jag har fler
Nya ( >= 2001 ) -CoolEdit Pro v2.0 -Sekd Sonoscope v1.0
Gamla -ScopeDSP v3.5 -ScopeFIR v3.5 -SpectraLab v4.32.14 -Analyser 2000 v3.0
Jag kollade in Sonoscope igår och jag hittade inte funktionen för att analyzera en wav-fil. Kan vara att det är endast real-tid. Jag vet att SpectraLab dock klarar det. De flesta installationsfiler är under 1 MB, Sonoscope ligger på ca. 1.8MB. CEP 2.0 är betydligt större dock. Säg till om du vill ha nån av dem så kan vi kanske fixa det på nåt vis. |
 |
|
|
KC
t f ökenräv
    
447 Posts |
Posted - 2002/11/24 : 08:01:51
|
quote: Originally posted by Knoppen
Hej KC! Kul med nya program som kan tänkas fungera. Vet du hur lång medelvärdesbildning man kan ställa in? I dialogrutan ser det ut som det bara handlar om millisekunder. Den verkas sakna tidsvägningarna "fast" och "slow", som proffsiga realtidsanalysatorer har.
Johan.
Tjena Johan! Kollade in Sonoscope igår och max medelvärdesbildning är 750ms. Inte heller hittade jag nåra fast/slow val. Jag tittade inte så noga dock, så jag kan ha missat det. Nu var det många år sedan jag jobbade med dedikerade realtidanalysatorer, men är inte alla dessa tersbandsbaserade? Dessa mjukvarubaserade verkar alla utgå ifrån en FFT.
Nåväl, vill du ha lång medelvärdesbildning skall du titta på SpectraLab. Den kan du sätta på "oändlig". Problemet med SpectraLab är att den endast analyserar ner till 86Hz. Annars är den mycket bra.
Du kan ocksa börja spara för att köpa ett system från LMS för ett par-tre miljoner |
 |
|
Topic  |
|