är engelska HBOS Det har hänt flera gånger att banker skickat kontouttdrag till fel kunder vilket här i England är allvarligt (då kontouttdrag kan användas som en form av ID) men HBOS senaste bedrift tar ändå priset med råge.
En av deras kunder beställde ett extra kontouttdrag. En morgon när hon kom ut så stod där tre stora paket på trappan adresserade till henne (med handskriven adress). Paketen innhöll kontouttdrag; närmare bestämt 75 000 st; för konton tillhörande helt främande människors , komplett med kortnummer och allt
HBOS har ännu inte lyckats förklara hur detta kunde hända. Jag väntar med spänning, det ska bli kul att få veta hur någon kan vara så inkompetent
Låter som att de har ett säkert system där borta! Hörrde att SEB, när Wallenberg grundade den, är efter skotsk förebild, hoppas att det inte finns några fler gemensamma nämnare.