| Author |
Topic  |
|
|
Merkurius
Member
    
1750 Posts |
Posted - 2002/12/06 : 12:52:18
|
Jag har lyssnat på en skiva för ett bra tag sedan som jag tror hette Waterfalls. Artisten var Sara K, det vet jag. Hursomhelst, jättebra ljud på den skivan och musik hade ett oroligt gung för att bara innehålla gitarr, sång och bas (tror jag ).
Jag har velat köpa den skivan men inte hittat den någonstans, vet någon vart man kan hitta den |
|
|
kungpingvin
Member
    
406 Posts |
Posted - 2002/12/06 : 13:21:39
|
Om det är samma Sara K som går att hitta på www.allmusic.com så finns det ett par skivor på Skivhugget i Göteborg, även postorder, www.skivhugget.se
/Jonas |
 |
|
|
kungpingvin
Member
    
406 Posts |
Posted - 2002/12/06 : 13:22:41
|
finns dock ingen skiva som heter waterfalls i hennes katalog men kanske finns något annat bra 
/Jonas |
 |
|
|
Merkurius
Member
    
1750 Posts |
Posted - 2002/12/06 : 13:45:34
|
| Det var just waterfalls som jag sökte, så tyvärr. |
 |
|
|
linkan
Mångalen...!?
    
545 Posts |
|
|
bjorre
Member
   
100 Posts |
Posted - 2002/12/06 : 15:21:23
|
Hmm.. jag beställde just den skivan från någon 'konstig' firma. Kommer inte ihåg vart just nu. Får kolla på fakturan hemma. Tror det var nånting med stockfish records eller nåt sånt. Fick tipset nånstans här på forumet.. En sökning här gav dock inga träffar.
Edit; hittade länken nu; http://creative-audio.just.nu/
/Mvh Björn |
Edited by - bjorre on 2002/12/06 15:25:51 |
 |
|
|
redestad
Member
    
264 Posts |
Posted - 2002/12/06 : 21:03:18
|
Merkurius:
Jag kan berätta att det visst finns en skiva med Sara K vid namn Water Falls. Den ligger på Stockfisch och är från 2002, helt ny nästan med andra ord och ljudet är helt otroligt vilket verkar vara regel vad det gäller Stockfischs släpp. Exempelvis anges inspelningsutrustning, bl a 28-bitars referens-AD-omvandlare(!) och alla instrument som används benämns vid varje låt i konvolutet. Jag fick min skiva genom Jörgen på Ultimate (0492-158 48), så prova där så ordnar han säkert gärna ett exemplar.
Känner du till några andra liknande singer/songwriteralster med fantastiskt ljud? Kan för övrigt tipsa alla om Caroline LaVelles skivor, tokbra helt enkelt både musikaliskt och ljudmässigt. Bland annat finns rejält med djupbas, framförallt på Spirit (William Orbit producerar), som får rummet att vibrera med rätt utrustning, förmodligen ganska knepiga frekvenser för många anläggningar att återge. Mycket "fräckt" och skapar ett extra mäktigt fundament till den mycket atmosfäriska musiken och hennes underbara röst. Stark rekommendation - hör med Jörgen om dessa också om du är intresserad, lite svåra att få tag på vad jag förstår. Ha det bra!
Hälsningar
Redestad |
 |
|
|
Ddur
Starting Member
2 Posts |
Posted - 2002/12/06 : 22:29:07
|
Hej Water Falls / Sara K finns att köpa på klubben.net under länken Skivklubben / Mixdisc. Jag har köpt denna fina skiva där för 169 kr + porto.
|
Alfen
|
 |
|
|
Merkurius
Member
    
1750 Posts |
Posted - 2002/12/07 : 17:07:54
|
Hittat den!!!
Tack för hjälpen Ddur, och er andra också för den delen.
Det var förövrigt hos Jörgen i Vimmerby som jag hörde den. Första gången var hankan i golvet, helt underbart ljud! Såg att den var inspelade med B&W Nautilus 801 som monitorhögtalare, mäktigt värre. Fråga mig inte varför jag inte köpte, men du går den ju tydligen att få tag i till ett vettigt pris. |
 |
|
|
ulf
Member
    
332 Posts |
Posted - 2002/12/09 : 23:51:36
|
| Sara K skiva HOBO är känd för sin bra ljudkvalite och användes för några år sedan på olika mässor av utställare. |
 |
|
| |
Topic  |
|