Jag har nu köpt mig en bärbar dator. Det blev ingen värsting dator men ändå ingen dålig dator. En amd turion med 2x1900mhz 2gb ram 160gb disk dvdbrännare och 512mb dedikerad ati radeon grafik. Nu är frågan hur får man igång vista aero? och vad är det? Datorn har vista home premium
Vista Aero är väl på by default? Det har det varit på alla datorer med Vista som vi har handlat till jobbet i varje fall.
Annars ställer du på det under skrivbordsteman och du ser om du har det på genom ex. semi-genomskinlighet, skuggor och om du trycker <WINDOWS>+<TAB> där du kan tabba dig igenom dina öppna applikationer m.h.a. en "3D"-ish vy av varje fönster.
Tack för tipset om <WINDOWS>+<TAB> det hade jag inte upptäckt, men jag har funktionaliteten. Jag kör Vista Professional på den här laptopen. Vista Home Premium ska väl också ha Aero, men inte Basic? När jag rotar runt bland bildskärmsinställninar hittar jag inte begreppet Aero. Det verkar ha varit ett utvecklingsnamn MS använde för grafiken, men som inte förekommer i den färdiga produkten, rätta mig om jag har fel.