Beethovens Missa Solemnis med Otto Klemperer som dirigent är helt klart mycket maffig. Borde finnas på vinyl inbillar jag mig iaf... EMI spelade in den här pärlan redan 1966.
/Stefan
-- Creativity is thinking up new things, innovation is doing new things --
Vinylbutiken.com har säkert några godingar typ inspelningar i serien Mercury Living Presence. Moussorgsky/Ravel "Tavlor på en utställning" är maffig. Tjaikovskijs 6 symfoni "Pathetique" också en riktigt tung sak. Inte billiga dock.
Verdi Aida dirigent Herbert von Karajan Wienfilharmonikerna DECCA SXL 216 7/9 En riktigt maffig multimikrofon inspelning Dynamiken får taket att lyfta. Även musikalisk är den rätt med solister som Tebaldi och Bergonzi. plus en fantastisk kör. Detta är en av de klassiska Decca inspelningarna som gjordes 1959. Den skall avlyssnas på vinyl där den avgjort låter mycket bättre än på överföringen till cd.
Dessutom har dom ju totalt misslyckats med att få med det trevliga knastret i överföringen till CD som ju gör det så roligt att lyssna på klassisk musik på vinyl. Ähum...
"Innan man är riktigt säker är man ofta tvärsäker"
-Planeterna av Holst. -Roms Pinjer och Roms Fontäner av Respighi. -Tavlor på en utställning av Mussorgsky, orkestrerad av Ravel eller någon annan. -Scheherazade av Rimsky-Korsakov -Ma Mère l'oye och Daphnis et Chloé av Ravel. -Symfoni nr 7 av Sibelius -Symfoni nr 2 av Atterberg -Billy the Kid av Copland
Vad som finns på vinyl har jag ingen koll på. Vinyl är till för fruntimmer som gillar att pyssla och damma. Själv orkar jag knappt sträcka mig efter fjärrkontrollen.
"Innan man är riktigt säker är man ofta tvärsäker"
Och sist men inte minst har vi ju den tyngste av dom alla. Rickard Strauss. "Alpensinfonie" från 1915. Naturromantisk stämning utlovas, ja själva berget har tom ett eget motiv. Den finns också i RCA/Mercurys rullar som nu ägs av Bertelsmanns bolag BMG.
En liten kommentar till vinylhatarna. Det är just när det gäller klassisk musik som LP-mediet är överlägset. Det kräver dock att man har rätt utrustning vilket gör att det är mer kostsamt än CD-mediet. Jag köpte min första CD-spelare 1983. Jag tror det var en philips cd100. Jag har ändå inte kunnat förlika mig med det digitala ljudet trots att jag bytt upp mig under åren. Äger nu en electrocompaniet EMC1 MKII som med en bra inspelning kan nå en bit till den ljudbild liknande en bra LP-inspelning. Så därför klarar jag av "knastret" och kan luta mig tillbaks och lyssna på "musiken" när jag lägger på en bra LP-skiva.
Jag skojar naturligtvis. Det går säkert att lyssna på klassisk musik på vinyl. Själv köpte jag min första cd-spelare samtidigt som jag började lyssna på klassisk musik. Det har gjort att jag inte har vant mig vid knastret just när det gäller klassisk musik, samtidigt som det inte stör mig ett dugg när jag lägger på en lp-skiva med Led Zeppelin. Dynamiken är ju problemet med klassisk musik där dom tysta partierna innebär tunna grunda spår som påverkas mer av damm än dom djupa diken som finns i en Led Zeppelin-skiva. Dom olika medierna har sina för och nackdelar och det handlar i slutändan om vad man störs mest av.
Håller iallafall med Brumel om att Alpsymfonin är trevlig.
"Innan man är riktigt säker är man ofta tvärsäker"
Det är vid klassisk musik jag tycker CD gör sig bäst. Tyvärr kostar en bra CD-spelare ett mindre skjortlager. Bra symfonier är alla med Shostakovich med Haitink på Decca eller Mahler med Bernstein på DG. Om du inte tröttnat på Beethovens femma så tror jag att High Fidelity i Sthlm har ett lager LP kvar med Kleiber d.ä. Bästa femman jag hört. Den finns också på en Decca Legends.