Har fått hem mina gamla Stridbeckare, det är en 2vägs högtalare med en 8" i en basreflexlåda, men misstänker att dom inte stått speciellt torrt under ett par år, jag har väldigt låg nivå på diskanten. låter lite burk nu alltså!
Så frågan är kan man göra något åt det? ta bort oxidering eller något liknande? eller måste man köpa nya? (vilket kommer bli ett problem eftersom Audax inte finns längre)
Du är alltid på hugget!! ;-) Bytte filterkomponenter innan jag sålde dom, och är väl lite konstigt att det är samma problem på båda?. Troligtvis!! så är det inte filtret.
Hmm! Kanske skulle omformulera mig!! kan en diskant begränsas i sin rörelse pga oxid?. Jag har inga mätverktyg men har hört denna högtalare spela underbart innan.
Ska kolla det!! problemet är att alla elementen är latexfogade på plats Just nu så försöker jag köra en inspelning på dom, kör biampat så jag kan köra bara med diskanterna. Får höra om några dagar vad som har hänt!!