Jag blev mycket intresserad av Sonys Xb-940 spelare när den prissänktes till min nivå när jag skulle köpa cd för ett tag sedan. Jag lyssnade på den tillsammans med en Rotel model 950 om jag inte minns helt fel, bara för att finna att den lät tunt och livlöst när man lyssnade på cd. Speciellt röster lät tunna. Det är min uppfattning iallafall
Men den är ju rätt så "gammal" nu så de nyare SACD spelarna låter säkert mycket bättre.
quote:Jag blev mycket intresserad av Sonys Xb-940 spelare när den prissänktes till min nivå när jag skulle köpa cd för ett tag sedan. Jag lyssnade på den tillsammans med en Rotel model 950 om jag inte minns helt fel, bara för att finna att den lät tunt och livlöst när man lyssnade på cd. Speciellt röster lät tunna. Det är min uppfattning iallafall
Men den är ju rätt så "gammal" nu så de nyare SACD spelarna låter säkert mycket bättre.
Den cd-spelaren skulle låta rätt bra ju...hehe...men de nya kan ju inte låta sämre i alla fall=)
Sonys CD-ljud är för det mesta lite "analytiskt" till karaktären i alla deras spelare. Så med fel förstärkare/högtalare blir det inte så bra. Som vanligt gäller det att "matcha" sina apparater och högtalare till en bra helhet. Även NS905 har en lite analytisk läggning i toppen som jag var lite orolig för innan den var helt inspelad men det blev bra till slut och nu uppskattar jag verkligen detaljrikedomen som den har i toppen, det blir mycket luft i ljudet. Sen den blev inspelad har jag heller inte haft några problem med den i nån anläggning som jag provat den i ännu.
Med SACD och delvis med DVD-V (PCM 20/48) finns samma detaljrikedom i toppen samtidigt som diskanten blir både mer markerad, skarpare och mjukare på samma gång. Mer naturlig kan man nog säga. Detta var ännu bättre med XE670 när jag jämförde.
OK...tack för beskrivningen! XB780 måste ju låta bättre än XE670 åsså så XB780'n kanske inte är ett så dumt val. Spelaren kommer användas till 80% vid lurlyssning! Med min creek h. förstärkare o senn. hd590 lurar..
Jag ägde en Sony SCD-XB940 som ljudtekniskt borde vara ganska lika i ljudet jämfört med SCD- XB780. Efter att ha köpt arcam CD92 och jämfört ljudet på CD var jag inte alls nöjd med sonyn. Arcam:en hade bättre bas och framförallt mera definition i diskanten. CD-skivorna låter helt annorlunda i arcamen och man hör mycket detaljer som dränktes eller inte spelades upp i sonyn. För några veckor sedan sålde jag sonyn och nu tänker jag vänta tills tillverkarna har gjort bättre maskiner, formaten etablerat sig och skivornas pris sjunkit till cd-nivå (Om de någonsin gör det, det här kan ju vara skivbolagens trick att införa nya skivpriser som stabiliseras på ca 200 kr) Visserligen är SACD litet (obs litet) bättre än CD men jag är glad att jag kan inhandla CD:n på nätet för halva SACD:ns pris och få nästan samma kvalitet. Desutom är urvalet av skivor på CD heltäckande.
Som prov på ljudkvalitet kan tas tyska tidningen Stereoplays tester där SCD-XB940 får 52 punkter för CD ljud och 59 för SACD. Arcam CD92 får 58 punkter för CD-ljud. Personligen tyckte jag att jag hörde samma brister i SACD-ljudet som i CD-ljudet.
Mitt tips är att skaffa dig en ordentlig CD-spelare och fortsätt samla på CD:n
Ok..Tack för svaret.. Jag funderar nu själv på att köpa en dvd-spelare som även spelar cd med bra resultat. Jag har kikat på marantz dv4100 ose som man kan köpa för 3500 kr nu(ord pris 6500 kr) och lite beg. objekt. DV4100 ose blev what hifi product of the year 2001..de sa att cd-ljudet va i klass med 300£ cd-spelare... En dvd-spelare kan spela både sacd o dvd-a men inte till deras fulla kapacitet...