Jag skulle ju inte gnälla om man fick höra lite "Sixteen Horsepower - Folklore" eller varför inte nåt riktig mangelmusik som ställer högtalarelementen i givakt, tex Merzbow?
En radioteater eller nyheterna säger ibland mer om en högtalares förmågor än vilken musik det än må vara. Dom flesta av oss har nämligen lätt för att avgöra om tal låter naturligt eller inte. Hur kul det är att lyssna på radioteater på en mässa är iofs en annan sak.
Jag är i chocktillstånd; för första gången under någon form av demo (butik eller mässa) så spelades ett stycke/skiva som återfinns i min skivsamling. Det var Hifi-klubbens 805 signature som fick den äran att spela ett kort stycke med Carreras.
Hur gick det nu då... Blev det någon favoritmusik...
Sontec spelade Korn (hard core) för mig så jag är glad
Sontec blev bara sur när Niklas Nord tyckte att dom demade tråkig musik.Konstigt att dom inte spelade lite Dream Theater som han Arvid gillar så skarpt.