Author |
Topic  |
|
Mattias
Member
    
1671 Posts |
Posted - 2003/01/26 : 13:09:50
|
Åkerfann en kär skiva idag med denna fantastiska kompositör. Lyssnade genom hela skivan. Och ja vad skall man säga. Vilken musik! Att jag inte har fler skivor* med hans musik är ett mysterium. Till saken hör att detta är ett samlingsalbum (Naxos Best of Saint-Saens) som inte har den absolut bästa uppförande och inspelning. Eftersöker nya moderna inspelningar/rekomendationer av skivor med Sain-Saens följande verk:
Piano konserter nr 1-5 (nr 2-4 är ok) Symfoni nr 3, op 78. Violin konsert nr 3, op 61. Havanaise, op 83. Algerinne (svit), op 60.
Går bra att rekomendera SACD hybrider om sådana finnes. Till oinvigda rekomenderas varmt lyssning till ovanstående verk.
*Rena skivor, ej sökt bland de med blandade kompositörer.
Studerat Penguin (CD-guide klassisk musik) och där finns en del smaskigt att hitta. En del modernt finns tex från BIS men ofta är det lite äldre inspelningar och jag vill ju ha lite nya moderna sådana.
/Mattias - som väntar med spänning  |
|
brumel
Member
    
2568 Posts |
Posted - 2003/01/27 : 11:48:36
|
Camille Saint-Saens. Ja orgelsymfonin har jag. Telarc har släppt den i en lite mer hifimässig produktion. Den finns säkert på Sacd. Sen finns ju den där Djurens Karneval med stycket Svanen. Också mycket fin musik. Nu såg jag en decca-inspelning där Orgelsymfonin är kopplad med Djurens Karneval för 89 kr på cdon. Kan va nåt. |
Hifiarkeologen |
 |
|
B Peter
Member
    
635 Posts |
Posted - 2003/01/27 : 16:42:04
|
Hmmm, jag har för mig att jag lyssnade på en Saint-Saens (om ni lurat mig på stavningen så gick jag på det) förra veckan på en av mina samlingsskivor. Jag ska kolla hemma, det kan ha varit från en Grammophone sampler. |
 |
|
brumel
Member
    
2568 Posts |
|
Mattias
Member
    
1671 Posts |
Posted - 2003/01/28 : 07:09:43
|
Får ta och kika vad det finns för nya inspelningar, Telarc låter intressant. Det blir en Stockholmsresa inom kort. Då blir det att botanisera på NK, Åhlens, Mega mfl.
Brumel, hur fick du till e med prickar på? *nyf*
/Mattias |
 |
|
B Peter
Member
    
635 Posts |
Posted - 2003/01/28 : 08:23:55
|
Dët är ën tangënt till högër om Å som gër prickar om dën tr˙cks in förë bokstavën dü vill ha prickar övër. :-)
Saint-Saënsskivan jag hade ett smakprov på hemma visade sig vara en pianokonsert som utsågs till bästa klassiska skiva förra året av Grammophone (Gramophone?). Mer ösa på än subtilt.
|
 |
|
|
Topic  |
|