Den kan kalibrera subwoofers och/eller dina fronthögtalare. Det fina är att kan kalibrera upp till 100 Hz och låta övriga frekvenser vara orörda. Resultatet är förbluffande. Jag själv fick en outstanding bas och dessutom blev övriga register mycket klarare då de inte överröstades av en något bumlig bas.
Man kan koppla in den på en mängd olika sätt. Mellan för och slutsteg. Mellan källa och försteg. Mellan källa och slutseg (som försteg) Som dac. Detta via RCA/XLR/Digitalt
Tester visar unisont att det är en höjdarprodukt.
Min köptes i våras så det är lång garanti kvar. Kartong och kvitto finns naturligtvis. Likaså alla kablar samt mikrofon.
Kostar ca 8500:- även om en säljare väljer att sälja dem för under 7000:-. Jag säljer min för 5500:-.
Varför då? Jag har helt nya förutsättningar.
Kan skickas vid förskottsbetalning eller efterkrav via Bussgods. Alternativt hämtas på plats i Borlänge.