Idag kom chefen in på kontoret med en tår i ögat. En härdsmälta har under gårdagen drabbat hans förstärkare där hemma. Efter att förhört honom om användningsområde står det klart att en dac med minst 4 SPDIFingångar samt fjärrkontroll skulle räcka. Finns det någon sådan produkt som kan rekomenderas. Tror ej att vi behöver sikta in oss på High End här.
Ruggigt uppkopplad chef vill jag påstå, 4 elektriska SPDIF in i samma DAC? Men hur ska en DAC med fyra ingångar ersätta en förstärkare? Oavsett tror jag nog att han får titta på en hemmabioreciever för att kunna koppla fyra digitala in i samma enhet. Och redan där blir det tufft att få in fyra elektriska SPDIF...
VH Micke
Junepes uttryck "mindlessness" beskriver ett underskattat tillstånd
Minst 2 av ingångarna skulle han iofs. kunna ersätta med HDMI men han är inte intresserad av en ny hemmabioresiver. "Vill ha riktig stereo". Därav funderingen DAC med flera ingångar och fjärr i stället för försteg.
AlfaGTV, S/PDIF är det digitala gränssnittsprotokollet skulle man kunna säga. Sedan går det att realisera detta gränssnitt med antingen elektrisk ("coaxial", vanligtvis med RCA-kontakt) eller optiskt (vanligtvis med Toslink-kontakt). De är helt ekvivalenta vad gäller den digitala bitströmmen.
Om en apparat har två optiska digitala ingångar och två elektriska dito, så är det totalt fyra stycken S/PDIF. Om man önskar omvandla mellan optisk/koax eller tvärtom, så finns det sådana små burkar i elektrnikhandeln till låga priser som fungerar helt adekvat.
Låter som mannen trots allt kan tänka sig en ny bembioreciver när vi betänker alltiettfördelarna. Advance Acoustic MDX-600 ser förövrigt bra ut men saknar vad jag förstår fjärr. Vi får se var detta landar.
Jag har en Beresford Caiman med 2 coaxial, 2 optiska, den kan användas som försteg, dock ingen fjärr. Den är till salu för en tusenlapp då jag ska uppgradera, då kan han köpa en stärkare med fjärr.