Jag har börjat fundera på att skaffa en S1 CD-spelare (kanske även med analogsteg). Idag använder jag CD- och Amplifix tillsammans med ett par Avance Delta3 hgtalare. Jag tänker inte byta ut högtaarna just nu. Om jag skaffar S1 så tänker jag skaffa ett slutsteg.
Nu till frågan. Vad tycker du om dessa steg? Hur tycker du att de presentar ljudet? Vad är deras för- och nackdelar? Och slutligen vilket steg föredrar du?
OBSERVERA att jag inte vill ha någon pajkastning. Jag vill bara höra om dina upplevelser av dessa två slutseg. Om någon tycker att något steg inte är bra så tycker jag att det är OK att säga det utan att någon annan behöver hoppa på personen som uttalat sig.
Låt oss ha en öppen debatt som baseras på våra intryck. Vi är alla här för välljudet.
Alla intryck är välkommna.
P.S. Om du är intresserad av att sälja något av dessa slutsteg till mej så hör av dej D.S.
Jag kan inte uttala mej om krellsteget. Advantagesteget har jag ägt ngt år innan jag bytte upp mej till s250. Advantagesteget Låter fint; naturligt, detaljerat och med fin ljudbild. Den saknar lite "slamm" i övre basen om man gillar sånt, kanske krellen har mer av den kvalitén. Advantagesteget funkade oklanderligt under tiden jag hade det. Ngt störande är den MKT starka blå ljusdioden på fronten men det går ju att åtgärda ;-) Kan tillägga att jag körde just S1an in i s150 silkkabel, man kan säga att det lönar sig med en ännu bättre kabel i det här fallet.
Jag är ju gammal Krelltok men här är inte valet svårt. En liknelse blir väl en trimmad Rotel mot ett sofistikerat slutsteg.... Lite överdrivet men det enda man i min tro vinner med detta Krellsteg är ett "piggare" ljud och möjligtvis lite mer pulver i basområdet. Det vackra mosfet-ljudet i Advantagestegen har ju sämre ork i det absolut lägsta registret.
Matchningen i äkta balanserade konstruktioner av samma märke i samma design är heller inte att förakta. Enkelt val.
Den som jämför med något sämre kommer aldrig framåt
Jag tror att jag försökt ställa frågan förr men hur låter dom där härliga Advantage bestarna till monosteg som demades med bravur av Sladd på Arkenmässan nu när dom (rimligen) bör vara inspelade??
Det är få saker i hifilivet som ökat min puls av blotta anblicken av dom. En av få kritiska röster mot Advantage har ju just varit i bastrakten även om jag själv inte riktigt förstår kritiken. Jag är mycket förtjust i kombon S1 och S150.
hmmm verkar ju onödigt att lyssna på ngt 14-15dussingånger (blir det månne 258-270ggr??) på ngt som låter fruktansvärt tråkigt??? Naturligtvis ska även negativa egenskaper vädras men sen kanske man ska bedöma hur tungt olika åsikter ska väga....tyngst ska naturligtvis de egna intrycken i den egna anläggningen väga så ekmans råd att låna hem kan jag bara hålla med om till 100%.
klart det är viktigare att få tips ifrån dom som haft dom hemma men dom som ägt dom gillar dom ju uppenbarligen iochmed att dom köpte dom och ska man få negativ kritik så är det ju nästa enbart ifrån folk som inte har/haft den ju
sen var det inte frivilligt jag lyssnat på en tro mig jag hade bytt om det varit möjligt =)
men testa båda hemma då som sagt jag har för mig att du (gebex) gillar advantageljudet så den kanske är något för dig
hm...först kinesisk vattentortyr...sen bambustickor under tånaglarna...och nu värst av alla den svenska bladeliustortyren...vojne vojne vad kommer härnäst???
Jag har kört S150 på Mini Utopior... de är kända för att skrika en i öronen om man har ljus karaktär på sitt steg... dock så blev det inte "ljust". S150 är ett mycket bra steg för de pengarna.. vill man har mer ork så kör man förmodligen ett par 250 istället. De kräver en fruktansvärt lång inspelningstid dock.. vi körde in steget med en inbränningstation (Hemma gjord) några veckor. Purist Audio skivan användes flitigt.. samt hårdrock
Kablarna jag använde var flata kablar där minus och plus är separerade.. sån konstruktion brukar bli beskyllen för att vara ljusa med. Cd spelare vi körde var antingen Advantage S1 eller Krell Showcase med Sony transport.
Efter det att jag jämfört Krell KAV 150 och Advantage S150 så skulle jag tveklöst välja Advantage. Krellen hade en ganska otrevlig diskant då man "krämade" på lite men större drag i basområdet. Det var väl framförallt i diskantområdet som Advantage var klart bättre än Krell men det säger ju förståss inte allt.
Jo.. de lät mycket bättre! Men det kan ju vara kombinationen, Klass A mot AB... samt 2 stereo steg.. ett till basarna och ett till topparna. Sen är ju Accuphase sanslöst bra.. deras nya klass A steg kostar ju skjortan.. så det går ju inte att jämföra riktigt. Klart.. hittar han några begagnade så är det ju bara att slå till!
begagnade p-260 brukar på den tyska begagnatmarknaden ligga på ca 500euro eller strax över så trå dylika lär ju bli mkt billigare än S-150 och mycket tuffare dessutom =) svårare att testa hemma dock
Jag måste säga att det har kommit många bra inlägg om Advantage och Krell. Naturligtvis så kommer jag att låna hem det som jag funderar på att köpa. Men era synpunkter är mycket viktiga för mej. Jag vet inte än vilken jag skall försöka låna hem.
Fick hem mitt S150 (och butikens S1:a i väntan på min egen) i fredags. Upplevelsen när jag helt i extas kopplade in prylarna till mina SF EA2 och noterade att mitt gamla Classesteg rockade röven av S150 var inte kul. Jag tänkte "visst lite inspelning lär dom ju kräva och även att prylarna står på ett tag borde göra susen". Har inte tagit inspelning av prylar på allvar innan så jag försökte nog mest lura mej själv ett tag för att dämpa min besvikelse genom att tänka så. Lyssnade inte en sekund på hela helgen förrn vid 8-tiden i går kväll och döm om min förvåning. Skiten hade ju bara spelat i 2 dygn men redan var det helt annat ljud i burkarna I synnerhet basen hade blivit mycket bättre. Mer värme. Lite mjukare topp oxå. I kväll satte jag mej en timme och avnjöt Muddys fina "Folk Singer" och jag måste säga att jag kan inte annat än rekommendera prylarna. Nu börjar det låta riktigt bra Kan oxå bero på att jag fick tummen ur r*ven och monterade ihop mitt Flexy-rack ikväll. Det måste gjort lite förbättring det med! Snyggare blev det i alla fall.
Nån som kan rekommendera nån tejp att applicera över blå dioden? Nåt med kolfiber?
"Nu börjar det låta riktigt bra" Det stämmer nog helt...Du kan nog räkna med att det kommer bli ännu mkt bättre när de gått flera veckor. S1an är slö att vakna och förstärkarna etter värre tyvärr
Problemet är just var många här beskriver. Apparaterna tar lång tid att spela in. I butiker har de sällan spelat in sakerna ordentligt när man tar hem dom. Därför säger era intryck av inspelade apparater en hel del för mej.
När jag läser specarna så får jag uppfattnignen att Krellen karlar 1Hz-100Khz och Advantagen 20-20khz. Hur mycket tror ni att det påverkar (begränsar) nyttan av de nya formaten SACD och DVD-A?
Eller kan det vara så att Advantagen klarar av mer än 20khz?
AA: Silvertape (Gaffa) dämpar ljuset. Vill man släcka helt kan man klippa ut metallfolien kring en tablett i ngn läkemedelsförpackning och fästa med lite klistermassa el dyl i kanten. Lampor i hifi förminskar upplevelsen..