Detta är ett expriment med Voightpipor som jag provade nån gång runt -96. Den stora lådan med CV 10 tums bas i fick min ytterdörr till trappen (inte till lägenheten, (den med förvisso)) att stå och skaka i sina upphängningar, samt betonggolvet i ett millionprojekthus att svänga. Bland den värsta djupbas jag någonsin hört. Återgivning till 8 Hz!! Först lite bild på bygget halvägs. Sen lite montering av baselement. Hallå!!! Var är basen nurå????
110 kg tung. 44 mm spån i allt utom bakväggen. Flera stag invändigt.
Ibland när vädret inte tillåter klättring ute så får man klättra på nått inne. Slutligen två av mina totalt 5 voightpipor jag byggt genom tiderna. Den lille jag lutar armen mot är 160 cm hög.
Bygg!!!!! Tar faktiskt inte mycket golvyta! Men har en viss förmåga att dominera rummet ändå. En stor Voight pipa med dubbla JBL 2235 hade kunnat vara nått! Stort om inte annat!
Mina CV tiotummare jag har liggandes skall in i en WO låda eller evetuellt i en liten () hemlig ide jag har på temat "riva väggar å förstöra hus med endast 20 watt"-låda!!!
quote:Mina CV tiotummare jag har liggandes skall in i en WO låda eller evetuellt i en liten () hemlig ide jag har på temat "riva väggar å förstöra hus med endast 20 watt"-låda!!!
Gamla minnen dyker upp, jag har oxså byggt några Voight pipor/horn upp genom tiderna. I slutet på 70 talet byggde jag och en kompis ett hundratal Voight pipor/horn som vi sålde under namnet JWL. Vi använde Peerless element en 8” bas och en domediskant DK10 tror jag den hette.
Mitt första riktiga DIY-projekt (1972) var ett par Voigthorn med Philips 9710M. Tyckte dom lät fantastiskt då och saknar dom ibland speciellt när man lyssnar på Jimi Hendrix......