Stockholms adressen får bli ett "sista halmstrå". Jag bor i Kalmar och vill gärna att "verkstaden" ska ligga på pendlingsbart avstånd, max ca 30 mil. Men vist, det kan leda vidare till något positivt.
Ear ska jag kontakta så fort jag får lite "lugn o ro". Det fanns en kille som skrev under rubriken; "Lagermeck". Mycket inressant tråd. Det kanske var Ear.
På www.vinylengine.com finns ett "libary" med all dokumentation på 125:an. En del är på engelska "en" och en del på tyska "de". Men strunt i det för Thorens manualer och serviceinstruktioner är flerspråkiga.
Det gäller att titta någon med erfarenhet av Thorens-elektronik som kan se över den. Skulle t ex. någon "okunnig" person förstöra motorn så finns det inga reservdelar. Och spelaren är "gone by west" som dom sa på västfronten.
Hmmm - jag vet inte hur det har gått för dig Gubben i Kalmar. Inte heller har jag någon erfarenhet av att få fart Thorens-skivspelare. En avlägsen släkting fick i alla fall hjälp med en Thorens hos Göran HiFi i Växjö (http://www.goranshifi.org/). Jag har ingen om vad det var för fel men det skadar väl inte att slå en signal? Växjö ligger ju inte heller allt för långt från Kalmar.