Prova att gå hela Bleeker Street. Där finns ett antal affärer som säljer begagnat. Om man står i korsningen Bleeker St - Carmine St så ser man två butiker samtidigt, "Bleeker Street records" och "House of old rare records".
Gå också St Marks place i East Village. Där finns en bra affär på höger sida om du går österut (Rockit Scientist Records).
Har tyvärr inte uppfattat någon fråga från din sida.
Hur som helst är jag precis hemkommen från NY utan några skivor i bagaget. Hittade ett antal mycket trevliga butiker, men priserna var högre än i här hemma i Sverige.
"Om Gud ville att vi skulle lyssna på fler kanaler än 2 skulle han gett oss fler öron"
Överlag var shoppingpriserna i NY både upp och ner. Köpte t.ex. löparskor för mindre än halva priset jämfört med exakt samma märke och modell som här i Sverige. Samma sak med jeans. Både CD och vinyl kostade lika eller mer än i Sverige. Begagnatmarknaden på vinyl var enorm i de butiker jag besökte, men priserna var höga. Troligen inte samma pressar som finns här, men priskillnaden var för stor för att jag skulle handla. Hittade bl.a. "Bob Dylan at Budokan" begagnad för $50. Köpte den begagnad för 50 SEK i butik i Sverige förra året. Hade planer på att köpa en I-touch (8GB). Butikspriserna låg på $200 plus skatt. Hittade ett par butiker som påstod sälja för lägre pris $150 - 180, men de var "sold out".
"Om Gud ville att vi skulle lyssna på fler kanaler än 2 skulle han gett oss fler öron"