Såg nu att SEAS hade kommit med en ny fin diskant med diamantmembran. Ser riktigt fin ut men priset kan diskuteras. Strax under 10.000:- om jag nu läste rätt.
Hahahaha. Ja utseendet kan ju diskuteras men denna tyckte jag såg fin ut. Vet däremot inte vad grillen framför har för funktion dock. Sen så tycker jag att frekvensgången på diskanten kan diskuteras. Står att den spelar upp till 50Khz men jag tycker att den börjar falla redan vid 8Khz och har tappat nästan 10 dB vid 20Khz. Trodde att rak frekvensgång var det bästa? Jag tycker att det är löjligt dyrt mot vad man får och ser det mer som ett säljargument med att använda lyxiga material och sätta ett pris därefter.
Fast material gör ju skillnad. En alu- eller softdome med samma frekvensgång lär inte låta likadant även om de mäter "lika". Går dessutom fint att räta ut frekvensgången på denna (dock med ett litet fall vid 20k). Verkar inte finnas någon iögonfallande membranuppbrytning vilket torde innebära ett renare distortionsspektra nedåt i frekvens. Priset är väl som alla andra statementprodukter, politik!