HiFiForum.nu
Home | Forums | Profile | Register | Active Topics | Links | Members | Articles | PM | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

Private Messages
You must log in to check messages
 All Forums
 Diverse
 HiFi Off Topic - Fritt Forum
 Trögt att sälja nu el trögt överlag? PRO sound
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Kallelkpg
Member

392 Posts

Posted - 2013/12/17 :  10:29:01  Show Profile Send Kallelkpg a Private Message  Reply
Har lite PRO prylar ute till (vad jag anser) bra pris men det verkar mest vara brevkompisar som hör av sig. Är det taskig tajming innan Jul el är det trögt överlag med PA-prylar? Är det ingen som orkar bära något som väger mer än 3kg idag? PA-branshen har blivit lite fjollig sen man lämnade själv tycker jag. Då va det stora tunga grejer vi fick släpa på. Minns racken med 2-3st Lab 1400 i. Varje steg vägde typ 40kg.

Sk aman lugna sig o annonsera efter nyår el vad tror ni?

Har bla detta ute varav bashornen troligtvis är sålda nu: http://www.blocket.se/ostergotland/JBL_SR4719X__2x18___JBL_4560__W_horn_18__50924949.htm?ma=1

MVH
Kalle

en väldans massa grejer...

Wing Zero
400.000-klubben

1097 Posts

Posted - 2013/12/17 :  12:14:57  Show Profile Send Wing Zero a Private Message  Reply
Har tittat på den annonsen några gånger och jag tycker att det är helt okej priser du har på dina saker. Jag får nog själv säga som så att flesta idag helst inte vill ta med sig stora högtalarlådor eller tunga steg som väger några hundra kilo tillsammans. Jag kånkar mycket hellre runt på tunga rejäla prylar då många av dom låter ljusår bättre än dagens lättviktsprylar byggda i plast. Använde själv sådana W-horn som du säljer fast där satt Cerwin Vega Stroker 18 element i dom. Lät riktigt skoj.
Fortsätt du ha annonsen ute då till slut så är där någon/några som är intresserad av att köpa det du har att sälja även om det kan vara lite segt just nu denna tiden på året.

Musik är livet
Go to Top of Page

Vox
fd. Eric V-ås

3656 Posts

Posted - 2013/12/17 :  12:42:08  Show Profile Send Vox a Private Message  Reply
Får du det inte sålt har du satt fel pris. Oavsett om du tycker att priset är rätt så är marknadspriset det pris någon är beredd att betala.

"Om Gud ville att vi skulle lyssna på fler kanaler än 2 skulle han gett oss fler öron"
Go to Top of Page

Bogus
Member

332 Posts

Posted - 2013/12/17 :  13:28:46  Show Profile Send Bogus a Private Message  Reply
Folk sparar pengar nu till julklappar, eller så har de inga pengar kvar då de redan har köpt dem. Vänta du till mellandagarna då julklappspengarna har kommit =)

Jobbar på Hifi Consult i Sävedalen!
Go to Top of Page

tian
200.000-klubben

1554 Posts

Posted - 2013/12/17 :  14:08:42  Show Profile Send tian a Private Message  Reply
JBL 2241 lådorna har jag suktat länge efter :)
Go to Top of Page

johan.björklund
Reportage-Harry -05 & -07, 100.000-klubben!

20859 Posts

Posted - 2013/12/17 :  15:25:59  Show Profile  Visit johan.björklund's Homepage Send johan.björklund a Private Message  Reply
Förr ett par år sedan så tog det inte många dagar för 4 st 2241H att försvinna.
Men tiderna är som dom är plus att intresset för hifi/pro ljud är rekordlågt.

Du får hitta på något kul med dom Kalle :)

>musik förmedlingen<
Medlem av det Skånska välljuds sällskapet eoJEUD
Go to Top of Page

CAB
Semesterfirare

527 Posts

Posted - 2013/12/17 :  17:39:24  Show Profile Send CAB a Private Message  Reply
Hej
Jag jobbar med internationella investeringar och tror att vi är i begynnelsen av en mycket svår nedåtgående trend, jag tror att vi får en mycket lång period med fallande priser, det är den början du ser du nu i det lilla formatet.
När du läser boksluten för 2013 kommer du de det första tappet i branschen, en startpunkt.
Den enda ljuspunkten är att Sverige har hållit i utgifterna och väl rustade då kostnadsläget har hållits på mattan, men kommer inte att räcka då intäkterna minskar genom att orderläget från utland saktar in.
Bekymrad c ekonom
Go to Top of Page

johan.björklund
Reportage-Harry -05 & -07, 100.000-klubben!

20859 Posts

Posted - 2013/12/17 :  18:08:42  Show Profile  Visit johan.björklund's Homepage Send johan.björklund a Private Message  Reply
jedra domedagsprofet ;)

Tyvärr så har du rätt :/
Jag arbetar i Danmark o på den sidan är dom ungefär halvåret efter Sverige när det kommer till konjunkturen.
Men dom skyddar sig inte på samma sätt då danska kronan är låst till euron, på gott och ont.

>musik förmedlingen<
Medlem av det Skånska välljuds sällskapet eoJEUD
Go to Top of Page

CAB
Semesterfirare

527 Posts

Posted - 2013/12/17 :  18:21:57  Show Profile Send CAB a Private Message  Reply
Ledsen att vara dysterkvist men om du såg det Vi ser, så är det nedslående.
Du märker det genom en viss aggressivitet hos handlarna, positionering heter det i vår termologi.
Man konsoliderar är att annat fikon uttryck.
Men som sagt marknaden har faktiskt alltid rätt, vad tusan man än tycker.
C
Go to Top of Page

pix
200.000-klubben

4233 Posts

Posted - 2013/12/17 :  21:36:33  Show Profile Send pix a Private Message  Reply
4 miljoner i lån för par i 25-års åldern
Nya hus och nya bilar. Pooler och ett par Thailandsresor per år
Några enstaka procent i låneränta (om ens någon)
Sms-lån för att täcka kortkrediter
Det är mycket nu som inte än normalt
Jag jag måste nog också ställa mig till de dystras skara
Fallhöjden är stor nu...

"The total harmonic distortion is not a measure of the degree of distastefulness to the listener and it is recommended that its use should be discontinued", Radiotron 3rd edition.

Edited by - pix on 2013/12/17 21:38:08
Go to Top of Page

Lovan
Member

3166 Posts

Posted - 2013/12/20 :  10:51:26  Show Profile Send Lovan a Private Message  Reply
Det var en artikel i DN om att de flesta som lånar större belopp är oftast de som har minst problem att betala lånen även vid en ränteökning. Det var snarare de som lånade mindre belopp som hade problem så jag tycker inte att det är så dystert som du vill få det att låta Pix
Go to Top of Page

pix
200.000-klubben

4233 Posts

Posted - 2013/12/20 :  16:14:18  Show Profile Send pix a Private Message  Reply
Jag hoppas DN har rätt

"The total harmonic distortion is not a measure of the degree of distastefulness to the listener and it is recommended that its use should be discontinued", Radiotron 3rd edition.
Go to Top of Page

Joda
fd. David_Web, Klubbmästare, Svavel

1407 Posts

Posted - 2013/12/20 :  16:58:03  Show Profile Send Joda a Private Message  Reply
Dina 4560 lådor hade vart kul, även tomma, men dom lär inte ta sig till Huskvarna gratis. Sen ska man ju ha plats också.

Is that him?
That's the buffet table.
Well, how can we be sure unless we question it?

The D just stands for digital. The amp turns itself on and off between notes to save power.
Yeah! I love reading, and my head isn't even close to the shape of an egg!
It's more the shape of an apple, or maybe an orange, but a BIG orange, more like a grapefruit really...

Är klubbmästare i SVAVEL.
Go to Top of Page

Kallelkpg
Member

392 Posts

Posted - 2013/12/20 :  19:38:06  Show Profile Send Kallelkpg a Private Message  Reply
Är ute o far ibland o har ju inte aslångt till Husqvarna;) Bara hojta i.
W-hornen sålda till en lycklig köpare som hade 2st och behövde fler.

Får träla lite med grejerna efter helgerna. De äter heller inte bröd där de står så i värsta fall får jag bygga nått megabygge.

Delbyte mot kul tex MiniDSP HD skulle med kunna funktionera.

Hejs!

en väldans massa grejer...
Go to Top of Page

Kallelkpg
Member

392 Posts

Posted - 2014/01/03 :  17:54:27  Show Profile Send Kallelkpg a Private Message  Reply
Allt är sålt trots att apokalypsen närmar sig:o Finns dock lite steg o filter kvar.

Dags att köpa ny bråte:)

/Kalle

en väldans massa grejer...
Go to Top of Page

Mathias på Öckerö
fd. Morfendite

795 Posts

Posted - 2014/01/03 :  23:42:35  Show Profile Send Mathias på Öckerö a Private Message  Reply
Grattis Kalle! Men du, vad är det för en bil som skymtar i bakgrunden?

Varje timmas spekulerande över sådant man inte kommer att märka nån skillnad av är en timma förlorad lyssningstid.
Go to Top of Page

johan.björklund
Reportage-Harry -05 & -07, 100.000-klubben!

20859 Posts

Posted - 2014/01/04 :  07:19:31  Show Profile  Visit johan.björklund's Homepage Send johan.björklund a Private Message  Reply
nån buggy av något slag?

Vad blir det nu när allt är sålt?
:o)

>musik förmedlingen<
Medlem av det Skånska välljuds sällskapet eoJEUD
Go to Top of Page

Kallelkpg
Member

392 Posts

Posted - 2014/01/04 :  09:13:24  Show Profile Send Kallelkpg a Private Message  Reply
Det är nog faktiskt 2st buggys på bilderna varav den ena är skrotad nu men ytterligare en har kommit hem från sommarstugan. Den ena är ett ganska enkelt bygge med avplockad kaross samt en folkracebur på och en ad 1600 på. Roligt att åka runt på grusvägarna ute i stugan och de 50 hästarna känns väldigt pigga pga den låga vikten och fartupplevelsen utan rutor, tak osv.

Det andra men alufälgar bak är ett riktigt yxbygge som jag o brorsan köpte i sommras. En beachbuggy som fått orginaldrivlinan avkapad och utbytt mot drivlina från en trimmad saab 9000T (ca 260hkr). Bilen väger ca 700kg och går helt sinnessjukt. Körde en dragracetävling med den i höstas och det gick ganska ok trots dåliga starter, hjulspinn och rasad blockpackning.
Planen med den är att den skall få en 9000 T 2,3 motor som har bättre grundstyrka samt är lättare att trimma, Går att mappa själv ganska enkelt och det finns färdiga mappar att ladda hem med nått som kallas T5 suite. Saker och ting måste göras om och snyggas till men det ordnar sig med utbyte av drivlinan tror jag. Den skall få en riktig bur då den befintliga bågen som sitter idag är lägre än huvudet när man sitter i. Skall även skaffa dragslicks till den.
Bilen är nog inget för SBP.

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/1186175_10201821432521486_1988656221_n.jpg

Kan firra lite bilder om nån är nyfiken:)

/Kalle


en väldans massa grejer...

Edited by - Kallelkpg on 2014/01/04 09:30:23
Go to Top of Page

johan.björklund
Reportage-Harry -05 & -07, 100.000-klubben!

20859 Posts

Posted - 2014/01/04 :  09:31:40  Show Profile  Visit johan.björklund's Homepage Send johan.björklund a Private Message  Reply
På med Yokohama däck ut på bana med racern!

>musik förmedlingen<
Medlem av det Skånska välljuds sällskapet eoJEUD
Go to Top of Page

Kallelkpg
Member

392 Posts

Posted - 2014/01/10 :  15:25:17  Show Profile Send Kallelkpg a Private Message  Reply
Missa visst den andra frågan. Har mycket grejer kvar och håller fortfarande på och letar vad jag vill ha. har kommmit så långt att jag inser att det är PRO grejer som jag gillar. Har lite div JBL prylar. bla de i min signatur, ett par partytoppar med 2204 samt 1", ett par LSR 32, ett par sub 1500, mm. Idag har jag spelat lite med ett par beyma 18" i bakladdade horn och de är förbenat roliga. Är lite sugen på att bygga ett fullhornsystem då det verkar ge ett spelglatt ljud.

Vad hade du för grejer själv? Läste JBL PRO Cinema någonstans men det finns ju ett par varianter av dem.

/Kalle

en väldans massa grejer...
Go to Top of Page

johan.björklund
Reportage-Harry -05 & -07, 100.000-klubben!

20859 Posts

Posted - 2014/01/11 :  00:04:13  Show Profile  Visit johan.björklund's Homepage Send johan.björklund a Private Message  Reply
Inget spec så, 2st 4645C och ett gäng 8340 som agerar frontar men riktigt bra resultat.
Jag tror du vet vem jag köpte det ifrån.

>musik förmedlingen<
Medlem av det Skånska välljuds sällskapet eoJEUD
Go to Top of Page

Kallelkpg
Member

392 Posts

Posted - 2014/01/11 :  08:44:34  Show Profile Send Kallelkpg a Private Message  Reply
Skickade dig ett PM om ljudet då jag vart mer än nyfiken;) Har länge varit sugen på 4645:) Har du motorintresse med? Jag har sedan barnsben ett ganska stort sådant. Det har varit allt från cross, trimmade japaner, trimmade tyskar till nu på senare år ett större intresse för amerikanare. Byggde och renoverade för ett par år sedan en Camaro RS -70 med polyruethanbussningar, ställbara koni, halvilsken smallblock, preppad låda, bakaxel osv. Sen har jag även en gammal Volvo TGB 131. O lite annat. Mest prylar när man dör vinner liksom...

/Kalle

en väldans massa grejer...
Go to Top of Page

johan.björklund
Reportage-Harry -05 & -07, 100.000-klubben!

20859 Posts

Posted - 2014/01/11 :  16:28:59  Show Profile  Visit johan.björklund's Homepage Send johan.björklund a Private Message  Reply
Jag har inte riktigt samma intresse av bilar på det sättet men jag kör en heldel på bana o senast i sommras var jag på ringen o körde ett gäng med varv.
Boxstern stormtrivs på bana o med mittmonterad motor drar jag ifrån 911:or på kurvigare parti :)
Det är en underskattad tjejbil som kör ifrån ganska många bilar :)

>musik förmedlingen<
Medlem av det Skånska välljuds sällskapet eoJEUD
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
HiFiForum.nu © HiFiForum.nu except: Logos and Trademarks are property of their owners, Comments are property of their posters Go To Top Of Page
Denna sida genererades på 0.27 sekunder. Snitz Forums 2000