Jag har ett par Koss Sparkplug till min iPod och jag tycker de låter förbannat bra. Vad som helst annat låter fesigt och glest. När det spelas radio på jobbet föredrar jag att lyssna på min musik men problemet är Koss-pluggarna. Hur mycket jag än jobbar med dem vill de aldrig stanna i örat mer än en halvtimme sedan ligger och slamrar i ytterörat och musikkanelrnas usel vidriga musik tränger igenom. Har någon ett bra tips på en bra lur som man kan peta in i en trång hörselgång eller som eljest går att fästa i/run/över/kring/... örat. Stora slutna lurar är uteslutet; jag vill gärna uppfatta det cromagnonska grymtandet från mina rbetskamrater när det drar ihop sig till att lyfta 70 kilo barndlucka. Och en sak till - inga fantasipriser.
Ja, det där är ett känt problem med den formen på lurar.
Etymotic har flera modeller som passar trånga öron.
Shure 215 funkar nog, likaså Philips Fidelio.
Micke
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her. "Se inte ner på 3 ackord låtar, tänk hur många bra vi har gjort med bara 2" Billy Gibbons ZZ Top Pälsar skall sitta på djur i skogen, inte på människor i stan.
Shure och Pippilippsarna var definitivt bortom min ekonomiska horisont. Etymoticarna var däremot klart intressanta! Safetyvarianten har jag tipsat en kompis om då han har problem med höga ljudnivåer vid lyssnande via lur. Tack Micke Y.