pga BRL:s rea på basarna och att det inte finns plats för några större byggen just nu.
Till saken hör att jag har tillgång till en cnc fräs och tänkte att då kanske man kan unna sig något mer avancerat i lådväg. Ska hela insidan fyllas med pyramider som sprider ljudet i lådan, eller ska alla väggar svänga fram och tillbaka som mellanlagret i wellpapp? Har ni några kul ideér som dessutom iaf rent teoretisk hjälper till rent ljudmässigt (förväntar mig inte att höra nån monsterskillnad) så tar jag gärna emot förslag!
Jag tycker fortfarande stackad plywood är väldigt häftigt (trans lam). Då kan man också bl.a. göra reflexporten till en del av kabinetter. En annan sak jag själv tänkt experimentera med framöver är att dra fast baselementet med gängstav eller liknande bakifrån (i stället för med skuvar i flänsen som vanligt).
Ja bikakemönster funderar jag också på. Har fått en del 23mm björkplywood gratis från jobbet så funderar på att fräsa ut ett bikakemönster och sen gjuta något dämpande i groparna, kanske gå ner så skivan är kring 15mm på de tunnaste ställena och sen gjuta i ca 4mm av nått?
Ja nån sån mer avancerad form är ju roligare men tyvärr måste jag tänka på den totala storleken av högtalarna för att de ska få komma till användning i vardagsrummet.