Kan någon rekomendeta ett bra lödtenn? Köpte en rulle på ebay som skulle vara 60/40,men lödningarna blir dassiga gråa.. Kan nån rekomendera nåt bra tenn??
Learning by burning.. You say that you can read my mind--Be careful of what you might find. -Ozzy-
@Ryssen: tyvärr är det hart när omöjligt att få tag i riktigt lödtenn som funkar (läs tenn/bly). Svebry i Skövde hade blyat lödtenn, men någon anmälde dem och de fick sluta sälja. Det skvallras att TME ska ha, annars är det väl Ebay som gäller. Jag fick tag i två rullar lödtenn nyligen och ska ha en rulle silverlod, vilket är omöjligt att löda med om man inte ska ställa lödkolven på 500 grader och elda upp halva kretskortet.
Med "no clean" menas att den typen av fluss som tennet innehåller inte behöver tvättas bort. Fluss med höga halter av harts kan bli korrosivt över tid om du inte rengör lödställena efter lödningen.
Det är svårare än man tror att löda riktigt Det finns en risk att man värmer bort allt flussmedel i tennet och lödningen blir grå, matt och svag. (Temperatur och tiden hur man värmer påverkar resultatet.)
Ett bra sätt man kan göra är att testa lödningar och lödtennet på ett labbkort med lite komponenter ,testa lödningar vid olika temperaturer. (Skaffa även en lupp med ca 4ggr förstoring och kolla resultatet.)
Själv har jag ca 300-400grader(justerbar) beroende på komponent storlek och på vad som ska lödas. Ligger normalt på ca 150 grader mer än smältpunkten på lödtennet.
(Har tidigare i min karriär gått lödkurs/kvalitetsbedömning och fått löda i flygelektronik. Men man tappar mycket av lödtekniken när man inte löder så ofta. Man tror att man fortfarande är duktig. Idag har man ibland lite för bråttom så man slarvar lite mer. Det blir inte alltid så snygga och korrekta lödningar som då var ett "måste". )