Jag funderar på att skaffa en DAC för min gammal SONY X33ES. Vad sägs om Alchemist TS-D-1? Eller finns det nånting som är minst lika bra. Vore kanske bäst att leta efter en beggad. Det borde inte vara så himla stor efterfråga på dem just nu. Hur är den jämfört med Musical-Fidelity X-24K?
Den är säkert bra och prisvärt i sin segment, men lite väl dyrt för att skaffa till för en spelare som är över tio år gammal! Nu är Sonys mekanik väldigt stabil och den har många finesser. T.ex. stående minne för cirka 170 skivor, som gör att jag skulle gärna vilja skaffa en vettig DAC till den, eller varför inte en modding, om det skulle ge mer valuta för pengarna. Råd någon, vad göra?
har aldrig hajat det där med mekaniken.. i alla cd-spelare(billiga som dyra) så uppkommer bitfel väldigt sällan.. och då menar jag inte att error correction eller någon sorts interpolation används iaf enligt www.jitter.de . vad de pekar ut som orsak till att olika transporter låter olika är det jitter de producerar när de utvinner clock signal de läser ifrån CD'n. Således skulle man använda deras apparat för att minska jittret (naturligtvis, de vill ju också tjäna pengar :) ).
Jag har precis skickat tillbaka en DA9 (fifo) från harmony design som jag haft på hemlån nu i två veckor.... Jag har redan beställt en ny!!!
Den låter ruggigt bra för dom pengarna. Samtidigt så skickade jag iväg en Yamaha 1060 som Mattias på Harmony design ska modda för cirka 2500:-
En kul grej är att när jag samtalade med Mattias så sa han att han ska skicka med några olika små kretsar (fråga mig inte vad dessa kretsar gör rent konkret) som man kan byta efter behov. Den ena låter lite varmare i klangen den andra är mer detaljerade. Man behöver inte kunna ett smack om teknik eller ens vara praktisk för fem öre när man ska byta dessa. Det är bara att lyfta upp en krets och sätta dit en annan. Det krävs inte heller speciallverktyg, även om det fungerar bra med en vanlig tång.
pick-me-up: Jag råder dig verkligen att låna hem en DA9 för det kostar nämligen ingenting.
Perpetual Technologies P3A kan du ju lyssna på. Har fått mycket uppmärksamhet i hifipress världen över. Har jämförts med bästa dac från dCS bland annat. Kostar 12000kr ny.