Jag har en kamrat som är yrkesfotograf. Han säger att digitalkamerorna nu är tillräckligt bra för att användas yrkesmässigt till detaljer, porträtt mm. Dock, om man plåtar landskap, så blir förgrunden skarp och fin, det blir djup en bit in men sen blir det bara fond i hela bakgrunden. Inget djup alls i det som kanske är det viktigaste i landskapsfotograferingen.
Det här med bild är lätt att diskutera med folk. Alla kan se om det är skarpt och finns djup. Inte lika lätt med ljud.
Kan det vara så att det är lika som ovanstående med de digitala ljudkällorna. Jag tycker vinyl är bra mycket behagligare, men är inte dummare än att jag förstår att det har STORA brister. Men nog är det lite "fond" över CD?
Det är kanske ingen bra idé att jämföra ljud och bild på det sättet, de är väldigt olika. Jag tycker för övrigt att själva inspelningen är viktigare än formatet när det gäller så pass bra format som vinyl och cd, men av någon anledning pratas det alltid mest om formaten. Kanske för att inspelningen är svår att påverka.
Det är kanske ingen bra idé att jämföra ljud och bild på det sättet, de är väldigt olika.
Håller med! Det finns INGEN relevens mellan dom.
Jag tycker för övrigt att själva inspelningen är viktigare än formatet när det gäller så pass bra format som vinyl och cd, men av någon anledning pratas det alltid mest om formaten. Kanske för att inspelningen är svår att påverka.
EXAKT!! Inspelningen och framförallt MASTERINGEN!! Det är nog det som förstört 10 000-tals CD skivor med dålig digital mastering.