QRS faller mig inte alls i smaken....utseendemässigt alltså. B&W och Dynaudios Contour gillar jag men då börjar vi snacka om fel sida av 20000kronorsstrecket.
Tyvärr har vi också lite kalt inrett i vardagsrummet och ljud- absorbenter och dylikt lär jag inte få släpa in.
Varken B&W eller Dynaudio har ju något kvar i den prisklassen! B&W hoppar från ca.12000 till ca. 20000. Dynaudio blir ju isåfall 72 eller 82.....men vet inte om dom tilltalar mig.
Tror att jag har kraft tillräckligt i mitt slutsteg:
"Power Output: 150W(8 Ohm) 300W(4 Ohm)"
Dina B&W hade varit sålda vid det här laget om du hade valt "rätt" färg på dom. Dom bor ju i samma stad som jag! (Sett i annons på den danska sidan!!)
Får snacka med Alexander på Hifiklubben och se om jag får låna hem ett par i 700-serien i helgen.
"benekm"
Det var de jag ville höra. Nä skämt åsido så måste jag låna hem lite olika till mitt eget hem. Testa dom i butiken är ju inte lönt. Kapporna skall definitivt testas, förutsatt att jag hittar en butik som har ett par demoex. Kan kanske bli svårt bara det.
Fortsättning följer............
PS. Tack för all input so far!!!!!!!
Edit: Stafning
"And if you ever come across us don't give us your sympathy You can buy us a drink and just shake our hands And you'll recognise by the reflection in our eyes That deep down inside we're all one and the same"
Jag håller med om att Kappa 600 har ju ett trevligt och modernt yttre. Jag tycker att QRS Merkurius ser bra ut och med plan ovansida kan man ju ställa dit en blomkruka eller en sån där sandfylld mus. Blomkruka blir ju svårt på Kappa men en sån mus kanske kan ligga kvar! På B&W 7-800 går både blomkruka och mus bort pga diskantelementen.
Det finns ju rätt mycket begagnat då många byter till hembio eller bara vill ha lite andra saker. Det gäller bara att ha lite tålamod och vänta på att rätt grej i rätt färg kommer ut.
Jag har också sett att B&W verkar ha fått ett "hål" i produklinjen prismässigt (12000-20000) sedan man dragit in CM-serien (eller om den nu inte dras in??) och det har också kommenterats på andra forum. En inte allt för vågad gissning är att B&W kommer med en eller två nya högtalare nästa år för att fylla gapet mellan 600 och 700-serien eller kanske en helt ny produktlinje.
Det kan ju också vara så att högtalare i just det prissegementet inte säljer så bra. Antingen lägger man upp till ca 10000 eller så går man betydligt längre även om det är min erfarenhet att nästan varje 1000-lapp märks i prestanda i denna prisklass. Hembiokonkurensen tar nog också ut sin rätt och med extra kraft i just detta segment då surounder, center och sub också skall rymmas inom en budget på kanske 15-25000 kr.
Jag har faktiskt inte hört den nya 700-serien ännu annat än på Köpenhamnsmässan (703, 27kkr) och det lät ju bra tyckte jag. Ett hemlån låter som en bra idé. I samma prisklass finns ju också den Nautilusstativarna och dessa har ju många nöjda ägare och finns också då och då begagnat.