Går det att använda 2 sådana som center högtalare,såg att dom bara gick ner till 110hz.Har den någon storebror? (5")Hur djupt brukar man köra en centerhögtalare?
Learning by burning.. You say that you can read my mind--Be careful of what you might find. -Ozzy-
Ingen ANING om det är nåt att hänga i julgranaen eller inte..
Medlem i klubbstugan SVAVEL - "Vi kör så det ryker" Mitt Hifi-intresse är ingen prylhobby - det är en materialsport :) Anläggning: DVD-Denver + Naim Nait2 + Epos ES11 OCH FT-1600 MkII + 200 CD-skivor
Jag snickrar just på en center baserad på tb:3. Och behöver ett hjälp med ett filter. Men....jag startar nog en separat tråd till det.
On topic: Den behöver ju inte köras fullrange då det bara är att sätta den som "small" eller "medium" i reciviern så äter subben basinformationen ändå. Kanske inte optimalt, men det är nog bättre än en center som kroknar vid 60-70hz ändå!