Norska tidningen Fidelity har haft kabeltest. Redaktören Knut Vadseth provade kablarna öppet i en känd anläggning och efter det har man utfört ett blindtest med 4 andra erkända skribenter:
Anders Rosness Jan Myrvold Håkon Rognlien Trond Torgnesskar
De valde att prova balanserade signalkablar. Startfältet var: (priser i norska kronor)
Begagnad Transparent Reference (ur-kabeln) värde i dag ca 5000:-
Nordost Valhalla 29 990:-
Jorma Prime 100 000:-
Celius Oblivion 8 000:-
Bertram Proxima 48 000:-
Transparent Ultra (mm2) 20 400:-
Kimber select KS 1021 9 990:-
Eccofisk Mambo AG 8 500:-
Vi saxar från summeringen:
" Selv om Bertram var en ganske overlegen vinner om pris icke er med i vurderingen, var de neste kablene på listen over "de beste" Transparent Ultra, Kimber och Jorma.
Jorma koster mer än bertram, så den kan vi glemme. Men Kimber koster brokdelen av disse og mangler bare litt mer trökk i dypbassen for i det minste å väre veldigt tett på.
Men selv om Transparent är dobbelt så dyr som Kimber, vurderer vi likvel Transparent Ultra til å ha denne ekstra magien som går utover de enkelte parametre. En av oss mente till og med at Transparent var best uansett pris. Alle andre hade den som nummer 2.
Alle er også enige om att dette er en vanvittigt god kabel som opplagt vil gjöre vei i vellinga med mange topanlegg som dermed blir enda bedre. Så får du vurdere om du for denne prisen heller vil ha en bedre CD-spiller (eller platespiller) eller en bedre forforsterker som også vil kunne gjöre mye med lyden."
Reflektion: Nästa gång får vi väl skicka en Transparent Reference (48 000:-) eller en Ref Xl (96 800:-) för att hamna längst upp. Ovanstående konklusion känns dock som väldigt trevlig läsning!
Vi anbefaller läsning av hela testen! Välkomna också till Arken och träffa både Knut Vadseth och Transparents Brad O Toole !
Priset på chefredaktör Knut Vadseths favoritkabel är 40000 NOK för högt. Det ska alltså vara "bara" 60000 NOK för ett enmeterspar. För drygt 100000 NOK går det att få ett 2-meterspar Prime högtalarkablar Tryckfelsnisse finns i Norge också.
Lite kul att en signalkabel kan vara värd 100.000 riksdaler när dom kilometervis med kablar som används i den typen av studios som spelar in det vi lyssnar på inte kommer upp i den summan tillsammans.
Kul att den sista metern kan ge en sådan total skillnad.
Ja, blev inte B&W Nautilus 802 höjd till skyarna och ansedda som världens bästa högtalare i ett test för några år sedan också. Det är ju trots allt bara subjektiva åsikter såna här tester handlar om, men det är klart, det är ju bra reklam för testvinnarna och många litar dessutom blint på att resultatet är objektivt!