Anledningen till att jag postar det här är högtalarvalet. Steve använder Ocean Way Studios monitorer. Dessa hörde jag själv för ett antal år sedan på CES och de är de absolut bästa högtalare jag någonsin hört. Fullständigt vanvettigt bra upplösning, livekänsla och dynamik. Den gången spelades storbandsjazz direkt från masterband och jag tror jag fick ståpäls över hela kroppen. Illusionen var fulländad skulle jag säga.
Equalizers har varit förbjuden frukt för länge för lyssning i hemmen. Alla seriösa anläggningar borde ha möjlighet att jobba med eq! Gillar HR-2A, borde kunna leverera naturlig dynamik.
The first principle is that you must not fool yourself and you are the easiest person to fool.
Jag kan intyga att ljudet från HR-2A var trovärdigt. En rejäl tankeställare också, man gick runt bland rummen på CES "High performance audio" och kliver plötsligt rätt in i en annan värld.