| Author |
Topic  |
|
Frux
Member
   
183 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 15:11:30
|
quote: Originally posted by AndersK
Deltagare och moderatorer
Herrar Frux och Knoppen tycks övertygade om att fysikens lagar gör så att SD-fötter mellan högtalare/stativ påverkar att musiken låter naturligare och renare. Det kanske är så. Men om jag hävdar motsatsen är jag, enligt herrarna, tydligen fast i någon form av villfarelse
Nej du har fel i det sista och har missförstått, åtminstone i mitt fall. Föredrar du ljudet med spikes så använd det för all del, även om JAG kan finna det en smula märkligt. Citerar ur mitt förra inlägg det du tydligen missade:
quote: Originally posted by Frux
Jag har inte heller något emot om någon tycker att det låter bättre med spikes (för visst är det skillnad på spikes och dämpkuddar!), eller om någon gillar soundet med equalizern formad som ett stort V. Men när det börjar dyka upp diverse uppenbart felaktiga pseudovetenskapliga förklaringar och teorier så tycker jag man har all rätt att reagera.
|
Edited by - Frux on 2003/02/13 15:21:33 |
 |
|
|
John Stalberg
mångordig stringens
    
844 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 15:14:16
|
En högtalare kan ha framtagits för än det ena än det andra sättet. Det har mindre relevans för den som endast söker det som passar ens egna öron oavsett färgning med mera. Andra vill ha så lite färgning som möjligt och i den strävan ödmjukar sig en aning och inser att det kanske inte alls är så lätt att avgöra på egen hand vid mindre saker. Då kan vägledning av teorier samt spjutspetsiga testmetoder vara till hjälp. Det är lite olika ifallsvinklar helt enkelt. Vi krockar en aning ibland när vi får för oss att vi styr efter samma mål och med samma förhållningsätt till att utvärdera hur nära målet vi kommit. Att jag ska behöva bedömma hur nära målet om perfekt återgivning jag kommit är för mig en kompromiss och något nödvändigt ont. För andra är det det som är det fina i kråksången. Kanske det vore enklast att avvika från lusten att påpeka för andra vad dom bör säga, inte säga och hur man önskar att saker sades? Blanda inte ihop min näst sista mening med att jag begränsar någon från att säga vad dom vill för det skulle inte falla mig in, men jag inser att jag är nära att skjuta mig själv i foten. 
John |
Is there anybody out there? |
 |
|
|
AndersB
Member
    
234 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 15:18:14
|
Frux - det blev en billgi "journalistpoäng" genom att rycka information ur sitt sammanhang. No hard...
Georg (Jojje)- FYS I O LOGISK. Ursäkta ordvitsen, men är man göteborgare så är man 
Anders |
 |
|
|
John Stalberg
mångordig stringens
    
844 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 15:22:06
|
quote: För örats känslighetskurva är långtifrån rak.... Hur skulle det låta om högtalaren kompenserade för detta? Ovant antar jag...
Vad det har med saken att göra vet jag int?. Det skulle låta bumligt i basen, svagt kring 400 Hz samt ännu svagare runt 3-6 kHz. Översta oktaven skulle bli framhävd på ett onaturligt sätt. Detta alltså efter normalhörande människors känslighetskurvor. För stendöva skulle det bli oändligt starkt vid alla frekvenser! Ajaj...
John |
Is there anybody out there? |
 |
|
|
micke76
Member
    
454 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 15:25:55
|
quote: Originally posted by Conan
Men sladd, ser du inte logiken i två enkla påståenden:
1. Högtalaren står bevisligen mer stilla på ett mjukt underlag, vilket leder till mindre andel egenljud från lådan. Den överför dessutom mindre vibrationer till undrelaget vilket även det medför mindre distortion. Allt detta är mätbart och lätt att kontrollera från alla som så vill.
2. För lägsta möjliga distortion bör därför alla högtalare ställas på mjuka underlag.
Varför finner du jämförelsen med tvättmaskiner och rulltrappor så galen? HiFi-utrustning är inte mystiska superväsen som lever sitt eget liv i ett slags välljudsuniversum vid sidan av de fysikaliska lager och regler som allt annat på den här jorden lyder under. Det är när man helt avskärmar sig från vettiga förklaringar som det banar väg för en massa trams och flum.
hej conan, hur menar du att högtalaren skulle stå mer still på ett mjukt och svajigt underlag´?? jmf med en tvätt maskin, vibrationerna i golvet skulle ju minska med kuddar men å andra sidan skakar tvättmaskingen desto mer!!
h micke
|
 |
|
|
danielbas
Member
    
209 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 15:26:29
|
quote: Originally posted by John Stalberg
En högtalare kan ha framtagits för än det ena än det andra sättet. Det har mindre relevans för den som endast söker det som passar ens egna öron oavsett färgning med mera. Andra vill ha så lite färgning som möjligt och i den strävan ödmjukar sig en aning och inser att det kanske inte alls är så lätt att avgöra på egen hand vid mindre saker. Då kan vägledning av teorier samt spjutspetsiga testmetoder vara till hjälp.
Om man inte själv hör någon skillnad, eller kan avgöra vilket som låter bäst, är det kanske inte så stor mening att lägga pengar på något av det... Eller om man låter andras teorier styra vad som ska ge mest ofärgad ljudåtergivning, utan att lyssna själv, så är det nog dags att lägga ner! |
 |
|
|
jojje_guitar
Member
    
701 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 15:31:58
|
Micke: En vibrerande tingest "står" mer still på ett elastiskt underlag än ett inelastiskt, eftersom varje ny svängning inte tar fart mot ett hårt underlag utan dämpas och svängningsenergin görs om till värme (via friktion) istället för rörelse...
/Georg |
"How about some thinking, before you blow the chessboard clean?" - Roine Stolt, Wallstreet Voodoo |
 |
|
|
Neodynium
Member
    
2170 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 15:32:36
|
Jag har ett super svajjigt tjockt träparkett golv... och kan inte köra Sd fötter. Ljudet tappar helt enkelt detaljer.. basen blir odefinerad och mindre rapp.. detta känns för mig och tom för några musiker som en "färgning". Med orginal spikar till Artstenar så blir det ruuuuuskigt mycket bättre på alla punkter. Det är inte vasst.. inte hårt..
Tror att man ibland får lägga ifrån sig sina titlar och kunskaper samt mätverktyg och..Lyssna istället!!
Ingen oberoende titlar/utbildningar/bevis hade kunnat påverka mig om mina öron inte gillade ljudet.. då har mina öron rätt! Det handlar inte heller att jag är en "spik människa".. jag väljer det som ger mig bäst ljud (i mitt tycke).. jag har ett gäng Sd fötter här hemma som iof bara ligger och skräpar för tillfället men jag skall testa att sätta Sd imellan mina högtalare (Mini Utopior) och ställen och se vad som händer!
|
 |
|
|
John Stalberg
mångordig stringens
    
844 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 15:37:23
|
quote: Om man inte själv hör någon skillnad, eller kan avgöra vilket som låter bäst, är det kanske inte så stor mening att lägga pengar på något av det... Eller om man låter andras teorier styra vad som ska ge mest ofärgad ljudåtergivning, utan att lyssna själv, så är det nog dags att lägga ner!
Det är väl upp till var och en. Om du inte vill spendera, fine by me! Jag själv har en trestegs-uppgraderings-filosofi. Jag byter om jag anser att det är ekonomiskt försvarbart om jag hör att det är bättre, om jag kan mäta att det är bättre(tex lägre dist) trots att jag inte hör någon skillnad eller rent filosofiska förbättringar. Filosofiska förbättringar kan vara kuddar under förstärkare. Jag varken hör eller kan mäta på utgången att det blir någon skillnad men eftersom kuddar minskar vibrationsproblem på andra ställen så "kan" det ha positiv inverkan även under en förstärkare.
Jag är inte pappa till särskillt många teorier. Det är för mig inget problem då jag gärna använder andras teorier. Jag struntar i härkomsten och tittar i stället på tillämpningsbarheten.
John |
Is there anybody out there? |
 |
|
|
danielbas
Member
    
209 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 15:45:40
|
quote: Originally posted by John Stalberg Jag själv har en trestegs-uppgraderings-filosofi. Jag byter om jag anser att det är ekonomiskt försvarbart om jag hör att det är bättre, om jag kan mäta att det är bättre(tex lägre dist) trots att jag inte hör någon skillnad eller rent filosofiska förbättringar. Filosofiska förbättringar kan vara kuddar under förstärkare. Jag varken hör eller kan mäta på utgången att det blir någon skillnad men eftersom kuddar minskar vibrationsproblem på andra ställen så "kan" det ha positiv inverkan även under en förstärkare.
Själv har jag tvåstegs variant: 1) Jag byter om det i mina öron låter bättre och det är ekonomiskt försvarbart. 2) Jag byter till något rent estetiskt snyggare även om jag inte hör någon ljudmässig förbättring. T ex en snyggare stereomöbel eller symmetri i anläggningen (har jag kuddar/BDR eller vad det nu är under en apparat vill jag ha samma under alla för utseendets skull). |
 |
|
|
Thomas A
Member
   
189 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 15:47:20
|
Så hur är det då med det uteblivna vibrationerna som naturligt finns i en live-lokal?
SD fötter -> inga mekaniska men dock akustiska vibrationer i golv och fåtölj.
Spikar -> mekaniska och akustiska vibrationer i golv och fåtölj. De mekaniska kan dock komma från vilket ljud som helst och särskiljer inte instrument som är kopplade till golvet.
Live -> både akustiska och mekaniska vibrationer från de instrument som har direkt koppling till golvet. Hur blir skillnaden om alla instrument skulle vara frikopplade från golvet?
T |
"Kunskap är värdelös om den inte kan förmedlas" |
 |
|
|
UnholyRishna
Member
    
409 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 15:52:17
|
Nu börjar saker och ting bli lite väl komplicerade. Vibrationerna som går ner i golv etc. är ju knappast begränsade till et specifikt instrument i musiken man spelar utan snarare till en eller flera olika frekvenser. Den enda lösningen på ett sådant problem är ju att ha hela orkestern i vardagsrummet eller separat inspelning för varje instrument och en separat stereo som spelar vart och ett av dessa..    |
Vad vore livet utan musik, förmedlat på ett vettigt sätt ;-) |
 |
|
|
danielbas
Member
    
209 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 15:53:10
|
quote: Originally posted by Thomas A
Live -> både akustiska och mekaniska vibrationer från de instrument som har direkt koppling till golvet. Hur blir skillnaden om alla instrument skulle vara frikopplade från golvet?
T
Som basist vill man ALLTID få så mycket vibrationer i golvet som möjligt!!! Inga SD-fötter under bashögtalaren här inte! I lägenheten är det dock lite annorlunda... |
 |
|
|
jojje_guitar
Member
    
701 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 15:53:37
|
Angående frikopplat från golv... Åk upp i omloppsbana och låt högtalarna spela i tyngdlöshet!!!    |
"How about some thinking, before you blow the chessboard clean?" - Roine Stolt, Wallstreet Voodoo |
 |
|
|
micke76
Member
    
454 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 15:54:41
|
quote: Originally posted by jojje_guitar
Micke: En vibrerande tingest "står" mer still på ett elastiskt underlag än ett inelastiskt, eftersom varje ny svängning inte tar fart mot ett hårt underlag utan dämpas och svängningsenergin görs om till värme (via friktion) istället för rörelse...
/Georg
så en tvättmaskin fastbultat i ett betonggolv vibrerar alltså mer än om man ställt den på några svajjiga skumprylar. analogt borde detta bli så att om man hittade ett tillräckligt "svajjig" dämpkudde, ex luftlagring så skulle vibrationerna i högtalarlådan helt försvinna, och om man har en riktigt stum koppling mellan låda och golv skulle högtalarmembranen stå stilla och allt annat vibrera??? 
(man kanske borde upplysa hyresvärden om detta, byt ut betongfundamentetoch bultarna mot några rulllager istället så står tvättmaskinerna mer still)
h micke |
 |
|
|
jojje_guitar
Member
    
701 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 16:00:36
|
Micke: hur ofta bultar man fast högtalaren i (betong)golvet? Givetvis måste man anpassa massan och likväl frekvensen på den svängande tingesten... Annars kan man ju få sådana roliga fenomen som resonans... och i fallet med tvättmaskinen skulle detta innebära att den dansade omkring i tvättstugan...  /G |
"How about some thinking, before you blow the chessboard clean?" - Roine Stolt, Wallstreet Voodoo |
 |
|
|
John Stalberg
mångordig stringens
    
844 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 16:09:01
|
quote: Som basist vill man ALLTID få så mycket vibrationer i golvet som möjligt!!! Inga SD-fötter under bashögtalaren här inte! I lägenheten är det dock lite annorlunda...
Som basist vill jag avsvära mig från detta. Jag vill ha ljudttryck i basen och detta alena ska få självaste jordklotet att vibrera! Inga fuskmetoder med att vibrera igång golvet med lådvibrationer. 
John |
Is there anybody out there? |
 |
|
|
n00b
"Besan"
    
1532 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 16:09:24
|
En sak om tvättmaskiner när ni endå håller på =))
Stora bra maskiner brukar väl ha hela trumman i någon form av fjädring/upphängning så att den inte överför vibrationerna till själva utsidan av tvättmaskinen ?????
Alltså den är mekaniskt frikopplad från chassit.
Sedär vad en n00b kan.
//jonas |
Mer effekt åt folket!!! |
 |
|
|
UnholyRishna
Member
    
409 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 16:13:39
|
Bra n00b   |
Vad vore livet utan musik, förmedlat på ett vettigt sätt ;-) |
 |
|
|
John Stalberg
mångordig stringens
    
844 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 16:15:04
|
quote: Så hur är det då med det uteblivna vibrationerna som naturligt finns i en live-lokal?
Jag ser mitt lyssningsrum som en loge som befinner sig i inspelningslokalen. Väggen bakom högtalarna samt något av golv, väggar och tak bakom högtalarna är borta. Där är en öppning till inspelningslokalen. Denna loge sitter står på en berggrund och på den är själva golvet lagt i ett eller flera lager. Då blir det läga för att endast luftburna vibrationer ska transporeteras och senare exitera logens golv.
John |
Is there anybody out there? |
 |
|
|
jojje_guitar
Member
    
701 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 16:15:21
|
->n00b: JA! precis... just så...  |
"How about some thinking, before you blow the chessboard clean?" - Roine Stolt, Wallstreet Voodoo |
 |
|
|
n/a
deleted
    
1080 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 16:16:06
|
| Alltså en tvättmaskin utan nån sorts upphängning av trumman som fästs direkt i cementgolvet. Borde inte cementen spricka efter en tids användning? |
Herr_Engel:#hififorum@quakenet |
 |
|
|
danielbas
Member
    
209 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 16:18:34
|
quote: Originally posted by John Stalberg [brSom basist vill jag avsvära mig från detta. Jag vill ha ljudttryck i basen och detta alena ska få självaste jordklotet att vibrera! Inga fuskmetoder med att vibrera igång golvet med lådvibrationer. 
John
Krävs rejäla doningar för detta skulle jag tro... Ska själv byta ner mig till en enkel 15" combo efter flytt till ny lägenhet.
Off topic: kan man måla SD-fötterna (med förslagsvis vanlig svart tusch) för att gömma deras mindre trevliga lyster av all världens glada färger? |
 |
|
|
jojje_guitar
Member
    
701 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 16:18:44
|
| ->Ranefjord: jomen... |
"How about some thinking, before you blow the chessboard clean?" - Roine Stolt, Wallstreet Voodoo |
 |
|
|
jojje_guitar
Member
    
701 Posts |
Posted - 2003/02/13 : 16:20:06
|
www.tvattmaskinsforum.nu   |
"How about some thinking, before you blow the chessboard clean?" - Roine Stolt, Wallstreet Voodoo |
 |
|
Topic  |
|