HiFiForum.nu
Home | Forums | Profile | Register | Active Topics | Links | Members | Articles | PM | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

Private Messages
You must log in to check messages
 All Forums
 HiFiForum.nu - Mångfaldens forum
 HiFi-diskussion
 Vad är problemet med Linn?
 New Topic  Topic Locked
 Printer Friendly
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

dali
Member

322 Posts

Posted - 2002/10/26 :  09:32:43  Show Profile Send dali a Private Message
Slutsatsen man kan dra av tidigare inlägg i denna tråd är att det egentligen inte är något större motstånd mot Linns produkter, det är säljtekniken som är orsaken till irritation.

Jag kan förstå det, att döma av många upplevelser så tycks Linns säljare onekligen ha gått i samma skola. Lyckligtvis finns det skillnader mellan säljare, det är inte alla Linnsäljare som kör den hårda linjen; de jag köpt mina prylar av accepterar att jag inte är intresserad av Linn elektronik och har slutat tjata om de prylarna. De är också mycket tillmötesgående vad gäller hemlån och jämförelser i butik.


--- Den som jämför med något billigare kan ibland känna sig riktigt jävla rålurad ---
--- Har absolut ingen koppling till Dali högtalare ---
Go to Top of Page

Timbre
Member

4608 Posts

Posted - 2002/10/26 :  09:40:52  Show Profile Send Timbre a Private Message

Jag tycker att dom ser ordentligt uppumpade ut.
Pumpoljan står ju på bordet...
Go to Top of Page

Magnuz
Member

1572 Posts

Posted - 2002/10/26 :  12:54:09  Show Profile Send Magnuz a Private Message
Två saker ska Linn-butikerna definitivt ha beröm för: Lyssningsrum med bara ett högtalarpar och att det alltid går bra att låna hem saker.
Go to Top of Page

whiskyman
Member

3896 Posts

Posted - 2002/10/26 :  16:16:19  Show Profile Send whiskyman a Private Message
quote:
Originally posted by Lech

Janne Josefsson kanske ska besöka en en Linn handlare på vårt uppdrag ??





Det beror la på? Om du vill ha ett mycket vinklat omdöme så är det väl okej, annars inte. MvhKristofer
Go to Top of Page

HPW
Member

370 Posts

Posted - 2002/10/26 :  16:44:48  Show Profile Send HPW a Private Message
Inget om man inte retar sig på marknadsföringen. Men det är ju inte det man lyssnar på hemma. Deras fronter har alltid hållit mycket hög kvalitet. Deras CD låter så bra så man kan tro att det är analogt. Dock kräver det att man har bra delar senare i kjedjan.

Rundgång & Omgång
Go to Top of Page

celef
sirap i datorn

2422 Posts

Posted - 2002/10/26 :  17:37:15  Show Profile Send celef a Private Message
"Vad är problemet med Linn?"

Guldöron ser väl alltid ner på multirumfunktionstillverkare (Linn, B&O, ...)??
























sound pollution
Go to Top of Page

Timbre
Member

4608 Posts

Posted - 2002/10/26 :  19:24:55  Show Profile Send Timbre a Private Message
Måste erkänna att jag inte riktigt hänger med.
Många av dom där "guldöronens" favoriter tillverkar väl multirumsfunktionsutrustning?
Åtminstone multikanalsutrustning...
Go to Top of Page

Anders47
Member

1060 Posts

Posted - 2002/10/27 :  00:23:38  Show Profile Send Anders47 a Private Message
celef,
jag förstår inte vad du menar med ditt inlägg. Många bilder men vad vill du säga?
Go to Top of Page

Dan Brickman
Member

1179 Posts

Posted - 2002/10/27 :  19:42:49  Show Profile Send Dan Brickman a Private Message
Som vanligt när det gäller hifi så ser man till att få låna hem grejerna och lånar gärna hem lite olika märken och jämför i lugn och ro hemma. Det var riktigt roligt att göra som jag och ett par vänner till mig gjorde, vi lånade ut varandras cdspelare och testade några veckor var mot det vi hade. Resultatet har jag redogjort för under "test av 3 cdspelare".

Problemet med den Linnbutik som finns i Göteborg är att han bara för Linn och Naim så det är svårt att jämföra i butik.

Det som är lite kul i det sammanhanget är att innan Linn tillverkade cdspelare var all cdmusik kass, innan Linn tillverkade cdspelare med hdcd var den tekniken kass, innan Linn gjorde multirumsutrustning var det förkastligt och så vidare (för att inte tala om hemmabio)

Tyvärr så är Linnhandlare extra hemmablinda och det är synd för det finns godbitar i Linns sortiment (LP12, CD12, Classic). I England så säljs Linn lite friare dvs butiken har oftast många andra märken att jämföra med.

"My mistress eyes is nothing like the sun
Go to Top of Page

Hatoil
Member

1102 Posts

Posted - 2002/10/27 :  20:13:41  Show Profile  Visit Hatoil's Homepage Send Hatoil a Private Message
Varför säljs Linn inte 'fritt' här? De skulle nog tjäna på det.

Säljer ny och begagnad vinyl i butik och på nätet: www.vinylium.se
Go to Top of Page

n0p
Member

1047 Posts

Posted - 2002/10/27 :  20:19:33  Show Profile Send n0p a Private Message
Brickman>> de där med jämförelse i butik. Se mitt tidigare inlägg. I Umeå satsar han enbart på Linn, han har några andra udda prylar. Dels beroende på extremt liten butik, men framför allt, han hävdar att det finns INGA andra hifiprylar av intresse, oavsett prisklass och kategori.

Exit Planet Dust
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic  Topic Locked
 Printer Friendly
Jump To:
HiFiForum.nu © HiFiForum.nu except: Logos and Trademarks are property of their owners, Comments are property of their posters Go To Top Of Page
Denna sida genererades på 0.33 sekunder. Snitz Forums 2000