Author |
Topic  |
Bernt Jansson
400.000-klubben
    
19764 Posts |
Posted - 2008/01/19 : 18:25:01
|
quote: Ryggbiff och grönpepparsås är godare än potatis!
Varför återgå till potatis då???
Ja, precis... Och grönsaker är ju jättegott!
Det var dock högst oväntat att socialstyrelsen gör en sån kovändning plötsligt, det var därför jag postade länkarna ovan. |
MVH Bernt Mitt system
"Det enda man kan vara praktiskt taget säker på är att en rak tonkurva alltid är fel." - Ingvar Öhman
Jobbar för Jorma Design och gillar bashorn
|
Edited by - Bernt Jansson on 2008/01/19 18:25:46 |
 |
|
JonasY
Member
    
1019 Posts |
Posted - 2008/01/19 : 18:29:24
|
Problemet med dig konsulten är att din default-setting är "kolhydrater är bra - fett är onyttigt" precis som de flesta människor. Det är svårt att omvända sina grundläggande tankar och det man trott på hela livet (kanske lite enklare för mig som inte levt så länge?), därför låter jag antagligen som Galleo Gallilei (för det var väl han som påstod att jorden var rund och blev avrättad för det eller nått i den stilen?) i de flestas öron. Gör inte så mycket dock eftersom jag vet att jag har rätt och att vi en dag kommer se detta som en självklarhet. Precis som i fallet med jordens form alltså.
Jag säger inte att kolhydratsfattig mat är en explicit bantingsmetod, utan personer som Atkins har tagit del av forskningen som finns för att skapa en bantingsmetod/hysteri av det hela (vilket jag inte gillar). Jag hävdar att det är den kost vi är skapta för och passar oss bäst. Naturligtvis är de gamla kostråden felaktiga - men som jag skriver vem vill erkänna det och vem tjänar på det?
Dock håller jag med dig till om att det största problemet är att vi äter för mycket och rör oss för lite. Med motion så klarar kroppen av att äta fel mat (vilket är anledningen till att detta är ett problem först nu), men det är ju naturligtvis bättre att både äta rätt och röra på sig. Sedan måste man ju sätta saker i perspektiv, bara för att man på senare år upptäckt hur det egentligen ligger till betyder det ju inte att man dör on spot så fort man ser en potatis. |
Music Streamer+ > Musical Fidelity A1 > Ino Audio pIP |
Edited by - JonasY on 2008/01/19 18:32:59 |
 |
|
Hi Fi Consult
Member
    
2112 Posts |
Posted - 2008/01/19 : 18:37:48
|
Bernt: Jag tror dig. Men du är knappast först och majoriteten är idag tillbaka på ruta ett. Fast lite tyngre...
I ekvationen får man ju också lägga det kulturarv vi bär på. Potatis räddade en gång nationen från svält och är en viktig ingridiens - jämte pastan - i dagens mathushållning. Vare sig pasta, potatis eller mjölkprodukter bör stämplas som hel- eller halvgiftiga.
Det går ju knappast att skylla "livsmedelindustrin" för att de gör fel mat. Det är ju fortfarande det egna ansvaret som gäller. Vill jag köpa skräpmat och är jag så helt utan egen insikt att jag äter dålig mat bara för att den finns att köpa? MC Donalds. Bakelser. Smågodis. Chips hyllmeter efter hyllmeter. Å jag stackars enfaldiga konsument som måste köpa allt detta eftersom det står här och jag har råd...
Nä, lyft blicken en smula. Människan är till för att arbeta och att röra på sig. Förr slet man arslet av sig på jordbruken och förbrände all mat man kunde sleva i sig om man var lycklig nog att ha så det räckte. Idag måste vi ersätta det med annan rörelse. Alternativet är att antingen hålla minituös koll på energi in - energi ut (och hur kul är det) eller bli feta för att sedermera hamna i klorna på alla moderna METODER.
Sötsug är en variant av beroende jämte alkohol och nikotin m fl och har inget med potatis att göra.
mvh
.
|
www.hificonsult.se http://www.goteborghifishow.se/index.php/se/ |
 |
|
Hi Fi Consult
Member
    
2112 Posts |
Posted - 2008/01/19 : 18:44:20
|
Jonas Y
Den sämsta metaforen som finns är om jorden är rund eller platt. I alla fall om man själv är den som har rätt... Det är åldersavslöjande, liksom att vara säker på att man har rätt. Men jag är inte åldersfascist. Yngre har rätt att leva också, så länge de håller klaffen
allvarligt: Sedan känner jag inte alls igen mig i beskrivningen att fett skulle vara farligt? Det är en schablon du sätter på din omgivning utan större urskillnad. Fett behövs i allra högsta grad och med tallriksmodellen får du det så det räcker och bli över och i alldeles för hög grad om du frågar dem som du förmodligen refererar till
mvh |
www.hificonsult.se http://www.goteborghifishow.se/index.php/se/ |
 |
|
zix
Hifi-Barista
    
954 Posts |
Posted - 2008/01/20 : 01:17:25
|
Imorron blir det att springa och köpa både bok och lite ny mat. Jag ska testa Sten-Stures variant jag också.
Har kört med viktväktarmodellen - den gamla, med kryssrutor, inte den nyare med prickar eller vad de nu har nuförtiden - en omgång när jag var under fyrtio, det var skitjobbigt men funkade. Precis som Hi Fi Consultarn och någon mer här har sagt, det funkade bra ett tag. Sen gled jag tillbaka i dåliga vanor under en jobbig period (veckopendlade, helt hopplöst tråkigt. Åt ute istället för att ha med mig mat eller göra egen och sov för lite på nätterna. Ingen bra kombo.)
Jag gillade kryssrutemetoden (till skillnad från de senare poäng/prickmetoderna) för att den visade tydligt hur jämra mycket kolhydrater jag åt, och hur lite protein jag fick i mig.
Till skillnad från Hi Fi Consult så känner jag absolut igen mig i att fett skulle vara farligt. Jag blev väldigt överraskad av att det visade sig att det framför allt var kolhydrater som jag satte i mig alldeles för mycket av. Det hade jag trott var nyttigt! Men det tyckte inte viktväktarna - inte då. När frukten och köttet trängde bort alla kolhydrater började jag så sakteliga må bättre. Det var längesen nu, och jag längtar tillbaka till den där välmående känslan igen.
Det svåra var bara att följa VV, vår matkultur gör det svårt. Kanske är det lättare att få SSS metod att funka för mig, vi får se. Jag gillar ju inte bara sött, utan även fett... |
En IEC-baffel är 135 cm bred och 165 cm hög, med högalarelementet monterat 15 cm i sidled och 22.5 cm upp från skivans mittpunkt. |
Edited by - zix on 2008/01/20 01:18:39 |
 |
|
henrickpettersson
Member
    
359 Posts |
Posted - 2008/01/20 : 04:30:08
|
Jag personligen har lyckats gå ned i vikt trotts att jag äter kolhydrater. Den allmänna kostplanen som jag lever efter är. Fibrer till frukost, oftast havregrynsgröt med mjölk, men inget annat på. Massor av protein till lunch, t ex. grillat kycklingbröst och kikärtssallad. Till middag t ex. pasta (75 g) med fläskfärskötbullar. Utöver detta två mellanmål t ex. ett glas färskpressad apelsinjuice. Sedan eventuellt ett litet kvällsmål t ex knäckebrödsmacka.
Det som händer med denna kost är att jag alldrig upplever att jag blir så där fruktansvärt trött och slö framåt eftermiddagen. Den diet som Circlomanen (men funkar det för han är det väl bra) beskriver låter som en form av Atkionsons diet, kroppen behöver kolhydrater som bränsle till musklerna. Får den inte det utan väldigt mycket fett och protein är kroppen tvungen att först omvandla fettet och proteinet till kolhydrater för att sedan bränna det.
Jag har provat och leva ett par dagar på en liknande diet, men inte lyckats, varför? jag styrketränar. Jag stod inte ut med att ha så lite "bränsle" till musklerna när jag skulle träna. Bara cykla ned till tränings lokalen var en pers, jag var tvungen att backa av 20 kg i bänkpressen mot normalt.
Nu är inte jag någon näringsspecialist, så det enda jag personligem har kommit fram till är. Lite koldydrater=trött och matt så fort jag skall röra på mig. |
 |
|
Circlomanen
Semesterfirare
    
9880 Posts |
Posted - 2008/01/20 : 08:36:42
|
quote: Jag har provat och leva ett par dagar på en liknande diet, men inte lyckats, varför? jag styrketränar. Jag stod inte ut med att ha så lite "bränsle" till musklerna när jag skulle träna. Bara cykla ned till tränings lokalen var en pers, jag var tvungen att backa av 20 kg i bänkpressen mot normalt.
Nu är inte jag någon näringsspecialist, så det enda jag personligem har kommit fram till är. Lite koldydrater=trött och matt så fort jag skall röra på mig.
Det är en anpassningsgrej. Det tar ca 1 månad innan kroppen är återställd efter ett par år av kolhydratförgiftning, men sedan får man en ny explosiv styrka som ofta är bättre än innan. Jag känner mig ofta mycket piggare och starkare på en ketogen diet. Kroppen inte bara tål mer träning, utan jag får så mycket energi att jag längtar efter att träna hela tiden. Måste sätta band på mig själv för att inte överträna kroppen. Vissa som tränar hårt brukar äta ca 30 - 50 gram kolhydrat direkt efter träning trots att dom går på en ketogen diet. Det verkar som insulinet hjälper kroppen att bygga mer muskler och återhämta sig fortare. Men då handlar det om ett planerat kolhydratintag precis efter träning.
De första dagarna på en ketogen diet är man ofta trött och hängig då kroppen måste koppla om från lättsmälta sockerkedjor till nyttiga lipider. Nyckeln är tålamod och lite envishet. Efter en vecka brukar allt sånt vara borta, sedan går det bara lättare och lättare. (till skillnad från typisk bantning som alltid är lättast den första tiden) Efter två månader så vill man inte ha en massa sockerkedjor längre. Biff är godare och mer näringsrikt än potatis.
Mvh Johannes. |
 |
|
Eref
Member
    
1029 Posts |
Posted - 2008/01/20 : 09:10:33
|
Jag tror definitivt att en allmän kantring mot mer grönsaker och protein/fett och mindre kolhydrater är hälsosamt åtminstone för oss överviktiga.
Men jag tror samtidigt att det allra viktigaste för välbefinnande(och att hålla sin vikt) är att man trivs och mår bra. Därefter att man rör på sig och motionerar. Samt att man tar det lugnt både med sött och fett.
Sedan vet jag (kanske för att jag jobbar med barn) att det är viktigt att man inte påstår att M-A-T är något farligt. Min grundtro är att vi har tillgång till väldigt fina råvaror och en fantastisk matkultur här i Sverige. Det farligaste är när Coca-Cola kulturen och McDonaldskulturen börjar dominera våra matvanor. (Och pizza o. kebabkulturen skall jag väl tillägga.) Kostcirkeln , tallriksmodellen och liknande råd ser jag i stort sett som väldigt sunda och vettiga. Och lördagsgodis , trist att sånt börjar luckras upp.
Född och uppvuxen i Alingsås som jag är kan jag aldrig annat än älska potatisen och respektera den som vårt viktigaste livsmedel. Jag kommer också alltid att älska både bröd, bullar och bakelser. Min barndoms favoriter Lennartsons sötlimpa och Thorens(?) krämbullar kan inte ha varit alltigenom onyttiga. Hurra för semlor!
Sedan vill jag göra reklam för Kaprifolkött, nötkött från utebetande kossor i Bohuslän. Lite dyrare per kg men med otroligt hög kvalitet. Och tänk på vad mycket gott och grovt nyttigt bröd det finns nuförtiden. Passa på att gynna lokala bagerier. Dahlbergs Uddevallalimpa t.ex. är ett bröd i världsklass. Och så här års: glöm inte våra fantastiska rotfrukter! (Istället för de besprutade/långfraktade grönsakerna ) Lycka till alla med dieterna! Jag tror säkert det kan lyckas! Men glöm inte att mat i grunden är nyttigt och gott! |
Project9+TorlaiDL103+VandenHulD502Hybrid+LehmannBlackCubeSE+SupraSword+Shanling stp80+OriginalLeonardo+GrundigAudiorama+AudioProB1.39 |
 |
|
Bernt Jansson
400.000-klubben
    
19764 Posts |
Posted - 2008/01/20 : 09:27:38
|
quote: I ekvationen får man ju också lägga det kulturarv vi bär på. Potatis räddade en gång nationen från svält och är en viktig ingridiens - jämte pastan - i dagens mathushållning. Vare sig pasta, potatis eller mjölkprodukter bör stämplas som hel- eller halvgiftiga.
Giftiga är de inte i ordets direkta mening och skulle jag riskera att svälta ihjäl någon gång i framtiden så ska jag gärna äta potatis och liknande för att rädda livet. Men att äta potatis av nostalgiska skäl? - näpp. quote: Det är ju fortfarande det egna ansvaret som gäller. Vill jag köpa skräpmat och är jag så helt utan egen insikt att jag äter dålig mat bara för att den finns att köpa? MC Donalds. Bakelser. Smågodis. Chips hyllmeter efter hyllmeter. Å jag stackars enfaldiga konsument som måste köpa allt detta eftersom det står här och jag har råd...
Ja precis. Det här är ett medvetet beslut och ansvarstagande från min sida att välja bort all sån skit. För alltid! quote: Sötsug är en variant av beroende jämte alkohol och nikotin m fl och har inget med potatis att göra.
Stämmer. Fast nu visar ju forskningen att just potatis skickar upp blodsockret mycket snabbt och kroppens reaktion blir då att genast lagra fett. Det här med att framför allt kolhydraterna orsakar fetma är dock inget nytt, det finns exempel från mitten av 1800-talet på liknande kostråd som Skaldeman förordar. William Banting är väl den mest kände av de som skrivit om detta, han har ju till och med fått namnge begreppet "banta". Sedan har som du säger mer eller mindre tokiga "metoder" gjort sitt intåg, t.ex viktväktarna. Jag har själv räknat prickar och det gick bra ett tag. Det som fattades i mitt fall var en riktig förståelse av vad som händer i kroppen och vad som verkligen förorsakar fettlagring. Utan förståelse för detta hamnar man som du säger i samma fälla igen - "det funkar - ett tag". När jag nu äntligen lyckades läsa mig till hur det här sambandet fungerar går jag ner i vikt utan att bekymra mig ett dugg om hur mycket jag äter. Kunskapen att kunna ge kroppen rätt signaler är mycket intressant och värdefull, man startar helt enkelt inte fettlagringen! Kroppen tar det den behöver och resten lagras inte - kalorierna blir helt ointressanta helt plötsligt.
Att socialstyrelsen gör en kovändning i den här frågan är talande: "Socialstyrelsen ansluter sig till professor Bernes yttrande och bedömer att dr. Dahlqvists rekommendationer av "lågkolhydratkost" till patienter med övervikt och patienter med diabetes typ 2 idag kan anses vara i överensstämmelse med vetenskap och beprövad erfarenhet."
Läs gärna länkarna jag gav från Socialstyrelsen och professor Berne på Akademiska sjukhuset, av dina inlägg drar jag slutsatsen att du inte gjort det: http://pagina.se/filer/SocvsDahlqvist.pdf http://pagina.se/filer/berneyttrande1.pdf
Att det kommer från socialstyrelsen är mycket bra eftersom deras råd om t.ex "6-8 skivor bröd om dagen" är helt förkastliga i ljuset av senare forskning vad gäller personer med anlag för fetma. |
MVH Bernt Mitt system
"Det enda man kan vara praktiskt taget säker på är att en rak tonkurva alltid är fel." - Ingvar Öhman
Jobbar för Jorma Design och gillar bashorn
|
Edited by - Bernt Jansson on 2008/01/20 09:28:48 |
 |
|
Mickeman
Member
    
688 Posts |
Posted - 2008/01/20 : 13:19:27
|
Att man håller sig mätt längre på fett och proteiner än på kolhyderater är ju något som ingen kan argumentera mot. Det visade bland annat BBC i en mycket bra dokumentärserie om Atkins diet för några år sedan. Dom gick igenom argument för denna diet och kullkastade de flesta men faktum kvarstod att dieten funkade vilket slutligen förklarades med att just på grund av att man åt mer protein och fett var man mindre sugen och mätt längre vilket gjorde att oftast åt mindre kalorier än vad man gjorde åt med "normal" kost och därmed gick ned i vikt. Detta för mig till mina 0.02$ i detta ämne och det är att oavsett vilken diet du väljer så måste den vara energibalanserad.
Dr Dahlqvist har ett i mina ögon ganska förenklande sätt att argumentera för sina kostråd och jag tycker att hon drar slutsatser på ett sätt som inte har stöd i forskningen men därmed inte sagt att hon har fel. Om man läser sådant om hon refererar finner man att det verkar som om det börjar bedrivas en hel del forskning på ämnet fettintag i kost och kopplingar till hjärt- och kärlsjukdomar samt cancer och sambandet verkar inte längre vara så solklart som det verkade för några år sedan, läs t.ex. denna artikeln från Läkartidningen; http://www.lakartidningen.se/engine.php?articleId=%208291 eller en recension av boken "The Cholesterol myth" http://www.medikament.nu/PDF-filer/2-01/bodil_jonssons.pdf
Personligen tycker jag att det är tankevärt att lättprodukter kanske är fullkomligt verkningslösa vad gäller minskad sjukdomsrisk och inte lämpliga ur viktnedgångssynpunkt och att de senaste 25-30 årens kostråd har varit felaktiga.
Men avslutningsvis är jag benfast i min övertygelse att all kost måste vara i energibalans, dvs om du äter färre kalorier än du gör av med så går du ner i vikt och ju nyttigare du väljer dina råvaror och ju bättre du balanserar din kost desto bättre mår du.
Mvh Mikael
|
Think what's inside the box!
|
 |
|
Bernt Jansson
400.000-klubben
    
19764 Posts |
Posted - 2008/01/20 : 13:50:51
|
Mickeman:
Tack för länkar. Artikeln ur läkartidningen var riktigt intressant! (Även den andra men den kände jag till redan.)
Ofta är det så att man empiriskt har kommit fram till vad som fungerar utan att ha teorin bakom, Skaldemans kostråd är ju ett exempel på detta. Han skriver att han i efterhand har stött på forskning på olika håll som stödjer den praktiska erfarenheten. Detta är "impopulär" forsknig eftersom den motsäger och ifrågasätter vad andra mer populära teorier hävdar, dvs att fett är skadligt. Dina länkar pekar ju på att bevisen för den teorin saknas helt. |
MVH Bernt Mitt system
"Det enda man kan vara praktiskt taget säker på är att en rak tonkurva alltid är fel." - Ingvar Öhman
Jobbar för Jorma Design och gillar bashorn
|
 |
|
Hi Fi Consult
Member
    
2112 Posts |
Posted - 2008/01/20 : 14:54:36
|
Det är "metodisterna" som skriver böcker om smarta metoder, säljer piller och kurer, skapar rubriker för alla lata alternativ-bantare som profiterar på oss människor som inte orkar eller vill lära oss vad som krävs för att leva normala sunda liv. (idag är det ju också inne att ifrågasätta allt vedertaget, kika på spökhus på TV och andäktigt åse hur ett "medium" frågar ut i natten med ögonen vita av infrarött ljus: "är det Buddy Holly?"  
Circlomanens biffstek, ost och vad det var till frukost leder måhända till viktminskning men på sikt en ganska ganterad infarkt, så vad är poängen?
Det finns en oerhört lång och blytungt gedigen forskning som stödjer det "normala" sättet att äta. (6-8 brödskivor om dagen trodde i alla fall aldrig jag på, dom måste haft fnatt när det skrevs. Det är också kvacksalvarnas favorituttryck som bevis när man istället skall handla något icke-preparat och gå ett varv motsols runt en ek på midsommar) Grovt bröd innehåller å andra sidan mycket fibrer vilket är bra både för magen och så sänker det kolesterolvärdena.
Kroppen är en organism som behöver allt det där som vi i vår mattradition brukar äta. Första bekymret: "brukar" äta? Hamburgare, smågodis, sockrad yoghurt, mikrofärdig mat?...
vad är "normal" mat? Jo, det är den mat som bygger på vanlig svensk/italiensk/engelsk hushållning. Det är alltså INTE smågodis, pommes frites och allt det andra junket. Det är helt enkelt "tallriksmodellen". det BEHÖVS både fett, proteiner, kolhydrater och grönsaker. Ta bort 90% av något i modellen och du leker med kroppens egen näringsmaskin.
Några av de som leker värst och slarvigast är kroppsbyggarna. Vi pratar om utseendefix, yta, överflöd av tid och pengar men också en hela tiden närvarande kvasivetenskaplig industri som tillgodoser möjligheterna att köra citronsyracykeln baklänges (ketogen) och att kalla fett för lipider. Jag känner inte dig circlomanen och menar inget illa, bara att de uttryck du nämner ofta nämns i de kretsarna. Man skall bli "herre" över sin kropp och forma den på speciella sätt. En tragisk inverterad spegelbild av de med Anorexia, kontroll och makt över den egna kroppen.
Tillåt mig säga att den typen av infallsvinkel på att ha ett sunt liv är högst tveksam.
OK, vi pratar i denna tråden om vikt och framförallt för hög vikt. I samma ögonblick vi ser och erkänner vår för höga vikt bör vi ta reda på orsaken.
Heter orsaken potatis? Knappast. Heter orsaken tallriksmodellen? Knappast.
Vikten beror i princip alltid på att man INTE följt tallriksmodellen och dessutom inte rör på sig. Fixa de två och du har fixat din vikt. (undantaget nu de som har sjukdomar, dvs de som bör och skall behandlas kliniskt vilket jag återkommer till)
Äter du för mycket fett så går det såklart i diket. Följ tallriksmodellen och rör på dig så justeras din vikt ofelbart. Käkar du bara grönsaker går det också i diket. Men det går att kompensera. (jag symapatiserar oerhört med Vegetarian-tanken av massor av olika skäl, men gillar kött och fisk för mycket)
Så, vi vanliga människor har egentligen bara att fixa sötsuget och äta rätt samt röra på oss. Inte någon specialdiet, inte "lura systemet" (för det luras alltid tillbaka), inte svälta oss halvvägs till döds.
Om detta råder inga tvivel! Alla är överens!
Nu kommer problemet, äpplena och päronen, pillerkrängarna och ketogenflaskfolket, näringslösningarnas supermixar eller de "smarta" som undviker kolhydrater.
Jag läste länkarna till Socialstyrelsen och de säger alltså att
1) Om du lider av diabetes typ 2 eller av sjuklig övervikt (obesitas) så kan kostråd av typen kolhydratsnål mat i syfte att få en viktminskning sägas vara överensstämmande med vetenskapliga principer. (fritt översatt ur minnet)
2) det finns i princip ingen forskning som sträcker sig längre än 1 år
3) det finns ingen forskning som visar vad som händer med övriga sjukdomar (hjärt/kärl nämns) efter att patienten genomgått behandling av kolhydratsnål mat.
Om du är patient under behandling av sjukvården för din kraftiga övervikt eller diabetes så kan dessa metoder komma ifråga som viktminskningshjälpmedel.
Att man skulle konstant leva på denna typ av kost föreslås inte. (se också punkt 2 & 3 ovan)
Socialstyrelsen säger alltså noll och intet om att metoden skulle vara bra eller dålig som livsstil eller som bra eller dålig bantningsmodell för friska människor.
Dessa metoder bör naturligtvis inte användas av friska människor då de bara blir ännu en i raden av metodförsök.
Det känns inte bra att läsa om alla smarta människor som nu hittat en "genväg" och flinar åt socialstyrelsen samtidigt som det refereras till dokument som handlar om sjuka människor i en viktminskningsfas.
Man kan förstå de uppgivna dietisterna som anmälde eländet. När viktminskningsfasen är över måste dom återigen - som sisyfos - rulla stenen uppför berget och prata om det där som de som ville ha en genväg helst ville slippa, alltså:
Ät rätt.
Avstå allt det där onytigga åtminstone i stora mängder.
Motionera.
Hela livet ut.
För om det är ALLA överens och på den vetenskapen vilar alla kostråd till barn och ungdomar, hos dietister, läkare och friskvårdskonsulenter, dvs de som jobbar med sådant här på längre sikt.
mvh
|
www.hificonsult.se http://www.goteborghifishow.se/index.php/se/ |
 |
|
Bernt Jansson
400.000-klubben
    
19764 Posts |
Posted - 2008/01/20 : 15:01:06
|
Vi är nog ganska överens! |
MVH Bernt Mitt system
"Det enda man kan vara praktiskt taget säker på är att en rak tonkurva alltid är fel." - Ingvar Öhman
Jobbar för Jorma Design och gillar bashorn
|
 |
|
Hi Fi Consult
Member
    
2112 Posts |
Posted - 2008/01/20 : 16:05:53
|
Dom här hemma tror man fått fnatt
jag läste länkarna med stort intresse och har kikat i mina böcker om citronsyracyklar och kroppens kemiska balans-akter, vad LITE man minns av allt slit på universitetet
Länken om "the colesterol myth" är intressant men som texten mycket riktigt påpekar fås inga alternativ, inget att sätta in i stället för kopplingen att kolesterol i mat ger kolesterol i blod - och att detta i sig ger hjärt/kärlsjukdomar. Det är uppseendeäckande nog att kopplingen går att skjuta i sank om man betänker fett-sänkar-mantrat som gått i decennier.
Läkartidningens länk var desto intressantare! Här fastlås i stora vetenskapliga undersökningar att det inte finns koppling mellan fet mat/högt kolsterolinnehåll i maten och hjärt/kärl-sjukdomar. Det är sensationellt.
Som alltid får man ta ett steg tillbaka och fundera. Vad innebär detta? Fetma, brist på motion och ohälsosam mat är nog fortfarande viktiga saker att ta med i beräkningen. Och då kommer artikelns slutsats väl till pass:
Vilka kostrekommendationer är då att betrakta som idag evidensbaserade för prevention av hjärt?kärlsjukdom, framför allt hjärtinfarkt? Ökat intag av frukt, grönsaker och kostfibrer samt ett måttligt och i tiden utspritt intag av alkohol är enligt den stora INTERHEART-studien [13] kärnan i detta kostbudskap. I övrigt talar mycket för att kosten bör vara energibalanserad i förhållande till vardagens fysiska krav i arbete och på fritid så att en rimlig viktstabilitet kan vidmakthållas för majoriteten av vuxna. Kan denna kost kombineras med tobaksfrihet och daglig motion så finns en grund för kardiell primärprevention för stora delar av vår befolkning.
Med en dåres envishet:
Tallriksmodellen (inklusive frukt och grönsaker och fibrer! (härmed vetenskapligt bevisat som risksänkande för hjärtinfarkt m fl)
Motion
Sluta rök (ingen som är intresserad av hälsa röker)
mvh . |
www.hificonsult.se http://www.goteborghifishow.se/index.php/se/ |
 |
|
Mickeman
Member
    
688 Posts |
Posted - 2008/01/20 : 16:09:18
|
Jag har funderat under dagen på vad jag tillbringade hela gårkvällen med att läsa och blir mer och mer tagen av att det som jag hittils har tagit som ett vedertaget faktum; att äta för mycket fett och dessutom fett av fel typ ger högre risk för hjärt- och kärlsjukdomar, främst då åderförkalking (eller åderförfettning), men efter artikeln ovan visar det sig att, med undantag för transfetter, stödet för dessa påståenden är svagt och tvärtom finns det studier som visar på motsatsen. Det skall bli mycket intressant att under de kommande 5-10 år få se vad våra vänner forskarna kommer fram till är bra och vad som är dåligt. För mig är det iallfall klart att det inte är så säkert som jag trodde.
Edit: Kom just på ett argument man skall tänka på vad gäller kolhyderater och det är att hjärnan mår allra bäst om den matas med socker, inget annat födoämne gör dig så kvicktänkt, så en hälsosammt stor dos kolhyderater om dagen är nog inte så dumt, gärna enligt talriksmodellen , fast det verkar onekligen som om proportionerna mellan fett/protein/kolhyderat borde revideras och synen på fett i allmänhet uppdateras. |
Think what's inside the box!
|
Edited by - Mickeman on 2008/01/20 16:15:50 |
 |
|
Hi Fi Consult
Member
    
2112 Posts |
|
Bernt Jansson
400.000-klubben
    
19764 Posts |
Posted - 2008/01/20 : 17:46:35
|
quote: Läkartidningens länk var desto intressantare! Här fastlås i stora vetenskapliga undersökningar att det inte finns koppling mellan fet mat/högt kolsterolinnehåll i maten och hjärt/kärl-sjukdomar. Det är sensationellt.
Japp, det tyckte jag också. För eskimåerna var hjärt/kärl-sjukdomar vad jag förstår ett okänt begrepp men efter det att västerländsk (skräp)mat gjort sitt intåg så blev det rena epedimin. Det och diabetes typ 2. Likadant med andra naturfolk, det var vissa indianstammar jag läste om någonstans, jag tror det var indianer i Canada det gällde.
Jag tror dålig kosthållning är mycket farligare än man ens vill tänka på. Att undvika snabba kolhydrater och därigenom också undvika tvära kast i blodsockerhalten verkar sunt tycker jag, och det är ju också grundiden med dieten som den här tråden handlar om. |
MVH Bernt Mitt system
"Det enda man kan vara praktiskt taget säker på är att en rak tonkurva alltid är fel." - Ingvar Öhman
Jobbar för Jorma Design och gillar bashorn
|
 |
|
huzze
RödaTråden-vinnare, 200.000 klubben
    
10180 Posts |
Posted - 2008/01/20 : 18:05:10
|
Det har sagts förr, var på väg att skriva detta igår, men nu kommer det:
1 Ät varierad kost 2 Ät ofta 3 Motionera
Har själv inte problem med övervikt, jag är en tunnis men gick ändock upp en del då jag slarvade med frukosten, åt jättelunch (dagens rätt (fett?)) och hoppade middagen (I-landsproblemet, stress). Min matsmältning är fortfarande som en bebis. Ät var tredje timme är det som gäller för mig och det mår jag mycket bättre av, även om det bara är en apelsin som mellis. |
 |
|
Hi Fi Consult
Member
    
2112 Posts |
|
huzze
RödaTråden-vinnare, 200.000 klubben
    
10180 Posts |
Posted - 2008/01/20 : 19:01:16
|
Om jag nu gick OT så må det vara hänt, men är inte det jag nämner vetenskapligt? Det har väl nämnts andra vetenskapliga metoder?  Samtidigt nämner jag min egen "fallgrop" som är ett utmärkt bevis på en dålig metod (ett stort mål om dagen) och i dagens samhälle är det nog alldeles för många som skippar just frukost och ibland t o m lunchen.
Känner själv personer som lyckats mycket bra med atkins dock vet jag inte hur det fungerat långsiktigt, bara att det försvann 20-talet kg på ett halvår... |
 |
|
Circlomanen
Semesterfirare
    
9880 Posts |
Posted - 2008/01/20 : 19:20:11
|
quote: Känner själv personer som lyckats mycket bra med atkins dock vet jag inte hur det fungerat långsiktigt
Tja, ett antal tusentals generationer människor som levt i kall miljö har orkat släpa sig ut ur kåta/koja/grotta och med handredskap jagat djur större än afrikanska elefanter i en miljö som är hård. Kort livstid beror väl på noll sjukvårt och ett brutalt hårt liv. Våra kära eskimåer verkar ju må fantastiskt bra på sin diet. Även efter ett antal generationer. De blir dock sjuka i diabetes/hjärt-kärl/fetma mm efter bara 10 - 20 år på vanlig västerlänsk mat, just den maten som ligger på tallriken i tallriksmodellen. Hade inte denna mat varit bra för oss (optimal) så hade mäniskosläktet dött ut får några miljoner år sedan.Jordbruk är ju en ca 5000 år gammal företelse, och har ju fått en exponentiellt ökad betydelse för våran överlevnad under de senaste 500 åren. Nu har den uppenbarligen börjat döda oss på många sätt istället.
Som Bernt sade, handlar det om överlevnad så äter man ju potatis/ris/bröd mm hellre än dör, å dessa kolhydrater har varit viktiga för oss i ett kärvt klimat där varje smula räknas. MEN, människan har alltid föredragit djur som föda. Varför tror ni vi utvandrade från afrika för 70 - 30 tusen år sedan???? Brist på åkermark??? Brist på näringsfattig stärkelse???
Mvh, en allt smalare och piggare Johannes. |
 |
|
huzze
RödaTråden-vinnare, 200.000 klubben
    
10180 Posts |
Posted - 2008/01/20 : 19:35:34
|
quote: dock vet jag inte hur det fungerat långsiktigt
Inte sagt att det är dåligt långsiktigt. Sen är det helt klart som för dig Johannes att vi har olika och helt individuella förutsättningar för vad som fungerar. Något som många däremot kommit fram till de senaste åren är inte att fettet är boven utan sockret. Förr var lightprodukter=låg fetthalt. Idag är det lågsockrat som gäller istället... Lagom är bäst och det är upp till var och en att upptäcka vad ens egen kropp tycker är lagom. |
 |
|
Hi Fi Consult
Member
    
2112 Posts |
Posted - 2008/01/21 : 08:35:20
|
circlomanen:
Modern västerländsk mat är knappast överensstämmande med tallriksmodellen. Detta är ett offentligt forum med många olika läsare. varför sprider du den typen av direkta felaktigheter? Du är sjuk och har fått en specialkost som vetenskapen OCKSÅ - jämte andra modeller - kan anse vara OK i viktminskningssyfte för överviktiga eller de med Diabetes 2. Det har INGENTING med att leva ett sunt liv att göra. Och det finns inget stöd för det du säger annat än i böcker av typen "köp mig och gör min författare rik". (och de är många och de är inte överens alls)
Läs länkarna du också!
När du tappat dina 10 eller 20 eller var du nu har för mål. Vad gör du då om du frisk i övrigt? Ingen kommer råda dig att fortsätta äta denna mycket speciella vikminskningskur resten av livet.
Mat är för många allvarliga saker, sådant man har bekymmer med, lider av, kämpar med och man får göra hur man vill med sitt liv för mig. Fast jag tar illa vid mig om dåligt underbyggda sätt att leva skall marknadsföras som föredömmen speciellt som ingen vet hur det påverkar på lång sikt. För tillfället är denna metod lika bra eller dålig som alla andra metoder, dvs den fungerar som tänkt (tillfällig viktminskning) men propagera inte för den som ett alternativ på heltid. För det har du inget stöd och ditt budskap blir lika urvattnat som de som funnit "den enda rätta vägen" (poäng, vatten, fasta, meditation, sockermetoden) och som man alltid hittar en tid senare letandes efter nästa modell.
Men lycka till med kuren!
mvh
|
www.hificonsult.se http://www.goteborghifishow.se/index.php/se/ |
 |
|
Bernt Jansson
400.000-klubben
    
19764 Posts |
|
Bernt Jansson
400.000-klubben
    
19764 Posts |
Posted - 2008/01/22 : 18:15:54
|
En utmärkt artikel om vad trådens ämne - LCHF - betyder och vad den går ut på:
http://www.fatlies.net/lchf-longer/
|
MVH Bernt Mitt system
"Det enda man kan vara praktiskt taget säker på är att en rak tonkurva alltid är fel." - Ingvar Öhman
Jobbar för Jorma Design och gillar bashorn
|
 |
|
Topic  |
|