Jag har märkt att det låter mycket bättre om man har något drickbart i glaset när man lyssnar sina bästa vinyler i finrummet. Hellre något annat än saft, juice eller vatten. (Den tweaken kan nykteristerna aldrig uppleva, tyvärr.)
Faktum är att jag nog aldrig kan säga att alkohol har förbättrat min upplevelse av ljudet/musiken (förutom på spelning). Tycker jag blir ofokuserad. Jag har inget emot alkohol, men rödvinstweaket är även det ett överskattat tweak. :)
Haha! Dessa tweaksen!? är det roligaste jag läst på länge! Kul att det finns innovativa människor som förgyller min vardag.
Stenar å papper å grön färg å knutar å kalla skivor å träbitar å kopparpulver å bandage på kablar å kopparskruvar å inbrännare å guldsäkringar i proppskåpet å dyra titanfötter å allt annat mellan himmel och jord som jag glömt... undrar hur många tweaks det finns?
någon som har ett svar?
S
GM 70SE Nu kör vi!!
Ingvar.Ahlberg
300.000-klubben, Semester på egen begäran
1969 Posts
Posted - 2009/04/19 : 19:41:45
42
Ingvar
Ansvarig för och Designer bakom H.A.D Halland Audio Design. Driver också The Vacuumed Cat co.
quote:Jag kom åxå tillbaka efter en herrans massa år av vila. Jag såg vad som skrevs av olika tweek's men framförallt om kablar.
Samma här. Också jag hade en paus på många år. Jag föredrar att testa noga förutom att jag ifrågasätter och vad gäller kablar så känner nog de flesta till vart det bar hän för min del. Det var många tillfällen på vägen då mina förutfattade meningar krossades rätt hårdhänt får jag säga.